Simplificarea procedurii de raportare către stat prin consolidarea mai multor rapoarte şi transmiterea lor pe o platformă unică, online va economisi timpul și banii agenților economici. Şi instituțiile statului vor obține datele raportate de către business mai rapid, în format electronic şi cu mai puţine erori. Aceste modificări sunt prevăzute de o altă reformă promovată în cadrul campaniei Update Moldova.
Discutam acest subiect astazi incepand cu ora 11.00.
In studioul Agora vine administratorul Fiscservinform, Vitalie Coceban, si Georgeta Covaliov-Rusu, membru APAC.
În prezent, în Republica Moldova, agenții economici sunt obligați să prezinte rapoarte lunare, trimestriale și anuale atât pe suport de hârtie, cât și în format electronic pe diverse platforme online. De exemplu, rapoartele salariale sunt prezentate în număr de patru către trei instituții de stat în diferit format - pentru declarațiile fiscale este utilizată platforma e-declarații, rapoartele către CNAS și CNAM sunt prezentate pe platforma e-raportare, iar peste 98% din rapoartele statistice sunt transmise pe hârtie.
Pe de altă parte, o mare parte din aceste rapoarte conțin aceleași date, agenții fiind obligați să se conformeze doar complexității și termenilor diferiți de raportare.
Optimizarea raportării către instituțiile publice este reforma prin care statul ar contribui esențial la simplificarea procedurii de raportare de către business. Acesta din urmă ar avea posibilitatea de a transmite un singur raport pe plăţile salariale, în loc de patru cum este acum, pe o platformă unică online e-raportare.
Urmariti emisiunea in direct incepand cu ora 11.00.
Vezi și aceste știri

3.400 de șoferi s-au ales cu amendă în două zile. Cea mai frecventă încălcarea - depășirea limitei de viteză

Medalie de bronz și mențiune de onoare pentru doi elevi din R. Moldova în cadrul Olimpiadei Internaționale de Informatică

O nouă avertizare hidrologică pentru perioada 15 - 22 august. Râurile Nistru și Prut, printre cele mai afectate (HARTA)
Advertoriale

Uită de grija unui control de la Inspecția Muncii. Încredințează administrarea documentației HR companiei DAD Human Capital

Alături de tineri și sport: IuteCredit, partener general la Cupa Europeană de Triatlon printre Juniori (VIDEO)
