Ex-premierul Republicii Moldova, Iurie Leancă, a comentat vizita omului de afaceri Vlad Plahotniuc în SUA de la începutul acestei luni, în cadrul emisunii Piatnița al postului RTR Moldova. De asemenea, Leancă a precizat viziunea sa asupra „exilării” lui Plahotniuc din țară.
„Cred că aici totul este foarte simplu, era deplasarea reprezentanților PD în SUA. Nu înțeleg de ce au vualat astfel această vizită, neprofesionist din punctul meu de vedere. Evident, că s-au folosit de aceasta pentru promovare, o campanie de PR”, a explicat liderul Partidului Popular European, Iurie Leancă.
Totodată, acesta s-a expus asupra poziției SUA față de Moldova, potrivit lui Leancă, poziția SUA, și fără vizita membrilor PD, este foarte clară și e oarecum e poziția tuturor partenerilor vestici. SUA are interes pentru stabilitate în regiune, în contextul situației din Ucraina și extinderea politicilor și comunității mai departe, spre est.
De asemenea, acesta a mai comentat despre posibila înlăturare a lui Vlad Plahotniuc de la pîrghiile de putere. Leancă spune că în primul rând trebuie schimbat sistemul, nu omul. „În societate s-a creat fenomenul Plahotniuc, ceea ce înseamnă implicarea și influența anumitei persoane în organele de drept și alte sfere. Să ne imaginăm că Plahotniuc într-o zi declară că pleacă din țară, însă sistemul rămâne. Va veni o altă persoană care se va intreprinde aceleași acțiuni, folosind aceeași sistem, se va crea același fenomen”, a declarat ex-premierul.
Vezi și aceste știri

Expert în științe agricole: Fluctuațiile termice sunt îngrijorător. Ce riscuri sunt pentru roada anului 2023 (VIDEO)

Cinci bărbați din Rusia, blocați în aeroportul din Coreea de Sud de luni de zile. Statul nu-i recunoaște drept refugiați și le interzice intrarea în țară

Numărul real al populației care locuiește în R. Moldova este de 2,6 milioane de oameni. Rezultatele calcului după metodologia internațională
Advertoriale

Microinvest susține agricultorii din Moldova cu CREDITE AGRO de până la 7 000 000 lei

Scopul și valorile maib, într-o nouă interpretare – prezentate întregii echipe
