Transnistria, o părticică a pământului rus„Transnistria este o republică nerecunoscută și în lume este considerată ca parte a Republicii Moldova. Însă acest fapt nu-i împiedică pe transnistreni să se considere și parte a lumii ruse. Și dacă în Chișinău, sau în Kiev este la modă acum de a rupe legăturile istorice, culturale și emoționale pe care populația acestor țări le avea cu Rusia, atunci în Transnistria aceste legături se consolidează și se păstrează scrupulos”, se arată convins Pușkov.
În reportaj se spune despre pregătirile transnistrenilor către Ziua Rusiei, iar jurnaliștii ruși în continuu insistă că Transnistria este „o părticică a pământului rus”.Dacă vor pleca pacificatorii ruși, va veni NATO„Transnistria a avut mereu o însemnătate strategică pentru Rusia. Asta înțelegea Suvorov care a plecat de aici pentru a elibera Balcanii de sub jugul turcesc, asta e clar și în prezent. Dacă forțele de pacificare ruse vor fi scoase din Transnistria, forțele NATO vor avea o supremație totală în regiune”, afirmă autorii reportajului.
Nu lipsesc din reportaj cadre cu conflictul de la începutul anilor 1990, evenimentul fiind interpretat prin prisma părții transnistrene.Provocarea Tiraspolului, prezentată drept o provocare a ChișinăuluiTotodată se reamintește incidentul din 2013 când în seara de 26 aprilie al acelui an, autorităţile transnistrene au instalat două posturi vamale în satele controlate de autorităţile de la Chişinău, unul între satul Varniţa şi cartierul Severnîi al oraşului Bender iar celălalt în apropierea satului Gura Bîcului.
Jurnaliștii ruși însă califică incidentul drept „o provocare din partea Chișinăului”. Ca și cum guerila trimiși de Chișinău ar fi încercat să lichideze postul vamal transnistrean.Ulterior posturile vamale instalate în Zona de Securitate au fost scoase.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.