Magistrata Domnica Manole: „Am ajuns în lista neagră a judecătorilor”

Magistrata Domnica Manole: „Am ajuns în lista neagră a judecătorilor”
Foto: Ziarul Național


Judecătorea care a obligat Comisia Electorală Centrală să inițieze un referendum de modificare a Constituției, la inițiativa Platformei DA, Domnica Manole, spune că după ce Consiliul Superior al Magistraturii a inițiat o cercetare penală pe numele său ea a intrat într-o „listă neagră” a judecătorilor. Declarația a fost făcută la emisiunea INTERPOL de la TV7.

„Imediat după pronunțarea hotărârii (n.r. - în favoarea referendumului) am fost amenințată. Mi s-a spus că voi răspunde pentru hotărârea mea. Nu am luat în serios amenințările din prima. Este vorba despre o persoană din sistemul justiției. De la 14 aprilie am primit mesaje că pe numele meu se pregătește dosar penal”, a declarat Manole.

Magistrata spune că și colegii săi judecători, care au semnat o declarație în susținerea ei, au fost amenințați. „Unii dintre cei care au semnat declarația în susținerea mea au fost criticați că au făcut declarații politice. Li s-a spus că le vor fi verificate averile și că până la toamnă vor fi dați afară.  Dar nu este adevărat, ei au semnat pur și simplu pentru a mă susține, nu au fost niciun fel de decalrații politice”, spune judecătoarea.

Manole conchide că, de fapt, situația existentă în sistemul judecătoresc „m-a făcut să devin o persoană incomodă”. 

Amintim că potrivit unei sesizări depuse la Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) de către procurorul general interimar Eduard Harunjen, judecătoarea s-ar face vinovată de emiterea unei decizii ilegale şi depăşirea competenţelor prin faptul că şi-a permis interpretarea Constituţiei.

Vezi și aceste știri
Președintele Kârgâzstanului a demisionat

Președintele Kârgâzstanului a demisionat

Pro Moldova propune ca pensia minimă să fie cel puțin egală cu minimul de existență. Cer convocarea ședinței plenare

Pro Moldova propune ca pensia minimă să fie cel puțin egală cu minimul de existență. Cer convocarea ședinței plenare

Năstase îi propune Maiei Sandu să renunțe la cursa electorală: Nu poate câștiga în fața lui Igor Dodon

Năstase îi propune Maiei Sandu să renunțe la cursa electorală: Nu poate câștiga în fața lui Igor Dodon

Advertoriale
Expozițiile Moldagrotech și Farmer 2020, într-un nou format și într-o locație nouă

Expozițiile Moldagrotech și Farmer 2020, într-un nou format și într-o locație nouă

Află cum creditele cu aromă de cafea îți pot aduce cadouri de Crăciun

Află cum creditele cu aromă de cafea îți pot aduce cadouri de Crăciun

8 ani de Bismobil Kitchen – compania care creează cele mai inspirate bucătării la comandă!

8 ani de Bismobil Kitchen – compania care creează cele mai inspirate bucătării la comandă!

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
  • Podcastul „Bilet în Parlament”. Hai să ne lansăm în drum! De unde s-au „catapultat” în campanie candidații și cât de reale le sunt promisiunile
    Podcastul „Bilet în Parlament”. Hai să ne lansăm în drum! De unde s-au „catapultat” în campanie candidații și cât de reale le sunt promisiunile
  • Oameni ca tine: Cristian Serdeșniuc, tânărul profesor care și-a legat destinul, visele și viitorul de școala din sat (FOTO)
  • Laurentia Filipschi - Cum educam financiar copiii, instrumente, bani de buzunar | Nota de Plata
  • Interviu LIVE cu ministrul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului
  • Oameni ca tine: Ana Josan, doctorița care trăiește zilnic mici vieți aducând pe lume destine cu piciorușe dolofane și obrăjori de lapte (VIDEO, FOTO)
ȘTIRI DE PE EA.MD
  • Meghan Markle a renunțat definitiv la rețelele sociale și compară utilizatorii lor cu narcomanii
  • Dilemă: bei cafeaua înainte sau după micul dejun? Recomandarea nutriționistului Gianluca Mech
Cele mai populare
  • 1
    Trei deputați Pro Moldova își anunță susținerea la prezidențiale pentru candidata Partidului Șor, Violeta Ivanov
  • 2
    Un bărbat de la Criuleni s-a pornit în Polonia să ducă o bijuterie retro pe patru roți, dar a ajuns pe mâna polițiștilor de frontieră
  • 3
    Salvatorii, solicitați la biserica Sfântul Dumitru din capitală: Enoriașii au observat cum crucea de pe clădire era gata să cadă (FOTO)
  • 4
    Restricțiile, uitate în zi de sărbătoare? Cum s-au respectat sfaturile medicilor, în condiții de pandemie, de Hramul Capitalei (FOTO)
Autentificare
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.