Consecințele Brexit: Premierul Scoției abordează organizarea celui de-al doilea referendum pentru independență

Consecințele Brexit: Premierul Scoției abordează organizarea celui de-al doilea referendum pentru independență

După anunțarea rezultatelor referendumului organizat cu privirea la ieșiea Regatului Unit din componența Uniunii Europene, prim-ministrul din Scoția a declarat că în circumstanțele create, scoțienii au dreptul la cel de-al doilea referendum pentru independență, mai ales că Scoția a pledat pentru rămânerea regatului în componența UE. 

„Permiteți-mi să abordez problema organizării celui de-al doilea referendum pentru inedependență”, astfel și-a început discursul prim-ministrul scoțian, Nicola Sturgeon. Aceasta a argumentat că „Parlamentul scoțian are dreptul să organizeze cel de-al doilea refendum pentru independența Scoției”.

Nicola Sturgeon a mai adăugat că „este evident că opțiunea unui al doilea referendum trebuie să fie pe masă, și aceasta este pe masă”.

Publicitate

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal