Astfel, 26% dintre respondenți au declarat că cea mai mare problemă economică este majoararea prețurilor la benzină și motorină, iar 22% dintre intervievați - deprecierea leului.
Totodată, 20% dintre participanții la sondaj au menționat că impozitele mari ar fi o problemă pentru economia țării, iar alții 9% - privatizarea Băncii de Economii. Separatismul, optimizarea școlilor, precum și darea în concesiune a Aeroportului Chișinău au obținut cumulat 21% din răspunsurile intervievaților.
În cadrul sondajului, moldovenii au fost întrebați și depsre problemele la nivel național. Circa 25% dintre respondenți au declarat că sărăcia este cea mai mare problemă, 17% - locurile de muncă, 16% - corupția, 14% - prețul la produsele alimentare, 9% - prețul la servicii comunale, 5% - serviciile de educație și medicină, 3% - birocrația, 3% - infrastructura, 2% - locuințele.
Sondajul a fost realizat în perioada 26 mai-10 iunie 2014 pe un eșantion de 1.100 persoane din toate regiunile și mediile de locuit (rural/urban). Marja de eroare este +/- 3%.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.