Peste 250 de mii de euro valorează marfa furată, care a fost descoperită de carabinerii din Paderno Dugnano, în interiorul unui garaj închiriat de un moldovean de 30 de ani.
Bunurile au fost sustrase din mai multe zone ale Italiei, de către un grup criminal compus din cel puțin șapte persoane, foarte bine organizate, scrie monzatoday.it
Grupul criminal utiliza acest spațiu de stocare a mărfii furate de mai puțin de o lună, timp în care locatarii blocului au observat mișcări suspecte pe timp de noapte. Astfel, unul din locatari a anunțat poliția locală, care a reușit să aresteze un cetățean originar din Republica Moldova,rezident al orașului Desio, împreună cu soția și fiica sa. Acesta a mai fost anterior reținut pentru furt.
-2-2.jpg)
În interiorul garajului a fost descoperită o cantitate foarte mare de mărfuri, care erau pregătite pentru a fi expediate peste hotarele țării. Au fost necesare mai multe ore pentru a evacua marfa furată.
Printre aceste se numără: circa șase mii de produse marca L’Oreal, în valoare de 100 mii de euro, grătare de 4 mii de euro fiecare, zeci de climatizoare, 160 de mii de colanți pentru dame, accesorii pentru biciclete, navigatoare și computer de bord pentru BMW și Mercedes.
Atunci când poliția încărca marfa furată, a venit și un alt camion utilizat de grupul criminal, totuși, persoanele în cauză au reușit să fugă.
O mare parte din marfă a fost deja expediată peste hotare, fiindcă un vânzător de climatizoare din orașul Concorezzo a declarat că i-a fost furată marfă de 150 mii de euro, iar poliția a găsit doar o mică parte din echipamentele respective.
Moldoveanul arestat a declarat că marfa era expediată prin intermediul transportatorilor care circulă din Italia spre Europa de Est.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.