Republica Moldova se află pe locul 92 din lume după rata utilizatorilor individuali ai serviciilor de internet. Potrivit raportului „The State of Broadband” realizat de Organizația Națiunilor Unite, 49,84 la sută din moldoveni folosesc internetul, transmite Agora.
Pe primele trei locuri la acest capitol se află Islanda (98,2%), Luxemburg (97,33%) și Andora (96,91%). Vecinele Republicii Moldova, Ucraina și România au ocupat locurile 93 și 79 respectiv.
Totodată, țara noastră ocupă poziția 65 după numărul de abonamente în bandă largă la puncte fixe raportat la 100 locuitori. În total 15,55 de moldoveni din o sută folosesc internetul fix în bandă largă. Pe primele locuri se află Monaco (47,47), Elveția (44.79) și Liechtenstein (42,71).
Rata de penetrare la 100 de locuitori a internetului mobil în banda largă a ajuns în Republica Moldova la 51,94. La acest capitol țara noastră a ocupat locul 76. Pe primele locuri se află Finlanda (144,05), Singapore (142,2) și Kuwait (139,31).
China ocupă primul loc în lume ca principală piață a internetului cu 721 de milioane de persoane conectate. Pe locul doi se află India cu 333 de milioane de utilizatori. Potrivit raportului, la nivel mondial, 3,9 miliarde de persoane încă nu au acces la internet, dintre care 55% sunt concentrate în șase state: China, India, Indonezia, Pakistan, Bangladesh și Nigeria.
Vezi și aceste știri

Primarul Chișinăului anunță pagubele preliminare ale intemperiei de marți. Sumele ajung la milioane de lei

Sfârșit tragic pentru un moldovean aflat în vacanță. Un bărbat s-a înecat într-o piscină din Turcia
