În prima jumătate a acestui an, vinificatorii moldoveni au înregistrat pierderi de două milioane de euro, ca urmare a restricțiilor la import impuse de Federația Rusă, dar și din cauza situației conflictuale din Ucraina. Datele au fost prezentate de ministrul adjunct al Agriculturii și Industriei Alimentare al Republicii Moldova Gheorghe Gaberi, scrie Itar-Tass, cu referire la Infotag.
„Fabricile de vin suportă pierderi din cauza că produsele lor nu au fost comercializate. Piața din Uniunea Europeană nu este suficientă pentru a elibera containerele de vin”, a declarat viceministrul.
În prezent, peste 25 de milioane de decalitri de vin sunt depozitați, iar alte 20 de milioane de decalitri de vin urmează să fie produse în acest an, potrivit datelor Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare.
Totodată, viceministrul Gheorghe Gaberi a menționat că cea de-a treia țară importatoare de vinuri moldovenești - Ucraina (după Rusia și Belarus) a redus considerabil achizițiile de vin din Moldova, din cauza că mai multe întreprinderi locale au intrat în faliment.
Livrarea de vinuri în Rusia a fost suspendată la 10 septembrie 2013, după ce experții Serviciului sanitar rus au anunțat că au depistat în mai multe loturi de vin un continut sporit de dibutilftalat, substanță nocivă care afectează, în special, rinichii și ficatul.
În luna martie 2014, Rospotrebnadzor a anunțat disponibilitatea de a relua livrările de la cinci fabrici de vin din regiunea găgăuză.
EXPLICAȚIA Rospotrebnadzor: Când vor fi reluate exporturile de vinuri moldovenești pe piața rusă
La sfârșitul lunii martie, Serviciul sanitar rus a explicat, într-un comunicat de presă, că vinurile moldovenești vor putea ajunge pe piața din Federația Rusă, doar după ce va fi asigurată calitatea acestora. Potrivit Rospotrebnadzor, autoritățile din Republica Moldova nu a luat nicio măsură pentru a remedia situația.
Pe de altă parte, ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare, Vasile Bumacov, a declarat că a oferit toată informaţia cerută şi că instituţia pe care o conduce este oricând gata să conlucreze.
Vezi și aceste știri
Advertoriale

Pentru IMM – Victoriabank te ajută să-ți construiești o afacere modernă, durabilă și profitabilă cu Eu4Business EBRD Credit Line

Complexul locativ Alpha Residence și-a deschis ușile pentru locatari ( VIDEO)
