Premieră medicală în Moldova, mai mulți minori vor fi supuși operației de laparoscopie la inimă. Intervenția medicală va fi efectuată de către un cardiolog suedez sosit la Chișinău.
23 de copii din ţara noastră care suferă de malformații cardiace congenitale vor putea duce un mod de viaţă obişnuit de acum în colo. Şi asta datorită unei operaţii de laparoscopie simplă, minim-invazivă, care constă în "astuparea" acestor defecte cardiace cu un "dispozitiv umbreluţă", notează publika.md.
Această operație costă în jur de 20.000 euro, iar pacienţii din ţara noastră vor achita între 2.500 şi 4.500 de euro. Copiii din familiile social vulnerabile au fost operaţi gratuit.
În timpul intervenţiei medicul introduce prin piciorul pacientului un dispozitiv care ajunge până la inimă.Dacă intervenţia la cord în cazul celor mici se face sub anestezie totală, atunci adolescenţii rămân conştienţi.
11 copii au fost operați laparoscopic în perioada 5-6 octombrie, iar în 2017 urmează a fi operați alți 12.
Vezi și aceste știri

Încă trei nave rusești ar fi transportat cereale furate din Ucraina spre Turcia. Kievul cere ajutor de la Ankara, pentru desfășurarea investigațiilor

Mai multe ONG-uri din domeniul mass-media acuză deputații din Găgăuzia că subminează libertatea presei, după ce au insultat un jurnalist (VIDEO)
