Lupu îl depășește pe Năstase într-un nou sondaj realizat de apropiații Partidului Democrat

Lupu îl depășește pe Năstase într-un nou sondaj realizat de apropiații Partidului Democrat

Președintele Partidului Democrat, Marian Lupu, îi ia fața liderului PPDA, Andrei Năstase, într-un nou sondaj realizat de  Intellect Group, companie condusă de Ian Lisnevschi, un apropiat al PDM-ului. Potrivit sursei, majoritatea respondenților au răspuns că ar vota pentru socialistul Igor Dodon - 33,5%.

Acesta este urmat de democratul Marian Lupu cu 12,7%, Andrei Năstase cu 12%, Maia Sandu cu 11,5% și Iurie Leancă - 7%.

Potrivit autorilor sondajului, tendința de creștere comparativ cu sondajele anterioare se menține la Igor Dodon și Marian Lupu. Totodată, cei doi sunt apreciați drept cei mai activi și mediatizați candidați la prezidențiale.

Publicitate

Potrivit autorilor tendința de creștere a celor doi candidați se înregistrează în majoritatea sondajelor efectuate pînă acum.

Sondajul mai arată că 53,5% dintre respondenți susțin că viitorul președinte ar trebui să colaboreze cu Pralamentul și Guvernul.

În cazul unor alegeri parlamentare anticipate, Partidul Democrat s-ar situa pe locul doi, după PSRM. Cele două formațiuni ar fi urmate de PAS, PPDA și PN.

Autorii susțin că sondajul a fost realizat pe un eșantion de 1847 de persoane din toate cele 33 de unități teritoriale, 2/3 dintre respondenți fiind din sate.

De menționat că acum o săptămână sondajul realizat de aceeași companie îl poziționa pe Andrei Năstase pe locul 2, iar pe Marian Lupu pe 3.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal