Mulţi scriitori şi-ar dori să fie răsplătiţi cu un milion de dolari pentru a oferi o prelegere. Dar tăcerea lui Bob Dylan după acordarea Premiului Nobel pentru Literatură ar putea însemna că muzicianul nu va primi banii atribuiţi pentru premiu, cei 900 000 de dolari.
Cântăreţul şi compozitorul american, un simbol cultural al disidenţei şi protestului din 1960 încoace, nu a reacţionat după acordarea Premiului Nobel în urmă cu două săptămâni, scrie reuters.com
Dar, în conformitate cu normele Academiei Nobel, câştigătorul trebuie să ofere o prelegere despre literatură. În cazul lui Dylan chiar şi un concert în termen de şase luni, pentru a primi premiul în bani, în valoare de 900 000 dolari.
Per Wastberg, un membru al Academiei Suedeze, a declarat că tăcerea lui Dylan este „nepoliticoasă şi arogantă”.
Piesele artistului Bob Dylan, în vârstă de 75 ani, precum „Blowin in the Wind”, „The Times They Are A-Changin”, „Subterranean Homesick Blues” și „Like a Rolling Stone” a căpătat spiritul rebel și anti-război al anilor 1960.