Sportivii moldoveni s-au întors acasă cu patru medalii de la Campionatului Mondial la lupte libere

Sportivii moldoveni s-au întors acasă cu patru medalii de la Campionatului Mondial la lupte libere

Sportivii noştri au demonstrat o performanţă vizibilă în cadrul Campionatul Mondial Universitar la lupte libere, feminine şi greco-romane. Sportivul, Mihai Sava a adus țării nostre medalia de argint, Alexandr Romanov și Victor Ciobanu câte o medalie de bronz. La fel cu o medalie de bronz s-a întors și Iulia Leorda.

În cadrul campionatului, Republica Moldova este reprezentată de 12 sportivi, 7-lupte libere, 4-greco-romane şi o sportivă la lupte feminine. Evenimentul s-a desfășurat în or. Corum, Turcia.

Mihai Sava în categoria de greutate 65 kg a cucerit medalia de argint, acesta l-a învins în preliminări pe Chubak Temkrbaev din Kârgâzstan, apoi pe rusul Victor Stepanov. În finală Mihai la avut ca adversar pe Meirzhan Ashirov din Kazahstan și a cedat cu scorul de 10:5.

Publicitate

A doua zi de concurs al Campionatului Mondial Universitar de lupte a adus încă o medalie în palmaresul sportivilor noștri. Pe treapta a treia a podiumului de onoare a urcat Alexandr Romanov în categoria super-grea 125 kg. Lupta cu rusul Soslan Cinciagov a fost câştigată cu categoricul scor de 8:1.

Iulia Leorda a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial Universitar la lupte libere, feminine și greco-romane în categoria de greutate 53 kg. În prima întâlnire, Iulia a învins-o cu 6:0 pe Paula Kozlov din Polonia. Apoi a cedat în fața luptătoarei din Canada, Samanta Stewart. Pentru medalia de bronz, Iulia s-a luptat cu Simona Pricob din România.

A cincea zi de concurs la Campionatul Mondial Universitar de lupte a fost cu succes pentru luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu. Sportivul moldovean a cucerit medalia de bronz, într-o luptă spectaculoasă, unde l-a învins pe rusul Dmitrii Lustritskii.

Amintim că, Campionatul Mondial Universitar de lupte s-a desfășurat în perioada 25-30 octombrie, în or. Corum, Turcia. Luptătorii moldoveni s-au întors acasă cu patru medalii.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

 • Facebook
 • Instagram
 • Youtube
 • Twitter
 • Telegram
 • RSS Feed

APLICAȚIE

 • App Store
 • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
 • Mastercard
 • Visa
 • PayPal