Papa Francisc, despre interdicția femeilor de a deveni preoți

Papa Francisc, despre interdicția femeilor de a deveni preoți

Papa Francisc a declarat marți că el crede că interdicția impusă de Biserica Catolică potrivit căreia femeile nu pot deveni preoți este definitivă, iar acest lucru nu se va schimba niciodată. Afirmația a fost făcută de pontif în timpul unei conferințe de presă desfășurate la bordul avionului care îl transporta înapoi la Roma, după vizita efectuată în Suedia, informează Agerpres.

O reporteriță din Suedia a făcut observația că liderul Bisericii Luterane, care l-a întâmpinat pe Papă în Suedia, este o femeie — Antje Jackelen — și l-a întrebat pe pontif dacă Biserica Catolică ar putea permite femeilor să devină preoți în următoarele decenii.

„Sfântul Papă Ioan Paul al II-lea a avut ultimul cuvânt clar pe această temă, iar acest lucru rămâne definitiv”, a precizat Francisc.

Potrivit Bisericii Catolice, femeile nu pot deveni preoți deoarece Iisus și-a ales apostoli doar din rândul bărbaților.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.