Al doilea tur al alegerilor prezidențiale are loc în Republica Moldova în această duminică, 13 noiembrie 2016. Deși astăzi atmosfera în Chișinău este calmă, campania electorală a fost extrem de violentă, cel puțin în discursuri, informează postul francez de radio RFI, citat de Agora.
Atmosfera în Chișinău este calmă, însă moldovenii care merg la urne se află în stare de șoc după toate insulte și manipulări utilizate în timpul campaniei. Maia Sandu, în special, a fost ținta tuturor atacurilor, integritatea și chiar orientarea sa sexuală au fost puse sub semnul întrebării.
Igor Dodon, un veteran al politicii moldovenești, la rândul său, a obținut sprijinul direct sau indirect din partea mass-media, Bisericii Ortodoxe, și principalului oligarh din țară. Programul său este simplu: să instaureze un regim autoritar asemeni stilului președintelui rus, Vladimir Putin.
Campania lui Igor Dodon a fost atât de dură, probabil, din frică de Maia Sandu și programul acesteia împotriva corupției.
Vezi și aceste știri

Comisia de anchetă din Rusia va interoga militarii ucraineni evacuați din Azovstal

SUA lansează un program pentru descoperirea şi dovedirea crimelor de război comise în Ucraina
