În perioada 7 - 11 noiembrie 2016 a avut loc prima ediție Chișinău Startup Week, unde antreprenorii și membrii comunității IT au vorbit despre provocările din domeniu și soluții. Inițiativa s-a desfășurat sub egida Techstars. Agora a realizat o serie de blitz interviuri cu speakerii evenimentului. Primul interviu a fost cu speakerul Anca Albu.
Chișinău Startup Week este organizat de către Tekwill și Asociația Națională a Companiilor din Domeniul TIC cu suportul Agenției Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID) în cadrul Proiectului „Dezvoltarea Centrului de Excelență în Domeniul TIC”, în parteneriat cu Proiectul de Competitivitate al USAID Moldova, IBM, Pentalog, hub:raum Krakow.
CSW2016 a fost organizat pentru prima dată în Moldova și aduce împreună startup-eri din Moldova și din Sud-Estul Europei, precum și experți în domeniul IT.