Executivul urmează să decidă astăzi aprobarea onorariului destinat Biroului Asociat de Avocaţi „Buruiana & Partners”, în valoare de 125.789,81 lei, pentru servicii de consultanță juridică și reprezentare în procedura de arbitraj internațional în cauza Republica Moldova versus „Energoalians”/„Komstroy”.
Conform contractului, BAA „Buruiană & Partners” urma să primească de la stat 100.000 de lei și 0,033 la sută din suma solicitată de Energoalians. La semnarea contractului, casa de avocatură a primit în avans 50.000 de lei din cei 100.000, cealaltă parte din sumă urmând să fie achitată ulterior.
În aprilie 2016, cererea depusă de Ministerul Justiției pe cazul Republica Moldova versus firma „Komstroy” („Energoalians”), a fost admisă de către Curtea de Apel din Paris, prin care a fost recunoscută drept ilegală sentința arbitrală adoptată pe 25 octombrie 2013 și contestată de autoritățile din țara noastră. Conform deciziei finale, s-a constatat că tribunalul de arbitraj ad-hoc, convocat anterior de „Energoalians” în capitala franceză, nu era competent să adopte sentinţa în cauză, iar la soluționarea litigiului s-au comis încălcări grave.
Decizia din 25 octombrie 2013 obliga Republica Moldova să achite firmei „Energoalians” din Ucraina despăgubiri de circa 593 de milioane de lei, bani pretinși pentru investițiile efectuate, procentele la acestea, cât și 540 mii de dolari - cheltuieli pentru serviciile avocaților și onorariile pentru instanța de arbitraj.
După decizia Curții de Apel din Paris, în urma acțiunilor procesuale întreprinse, au fost deblocate conturile întreprinderii de stat „MoldATSA”, responsabilă de dirijarea avioanelor ce survolează spaţiul aerian al Moldovei. De aproape un an, toţi banii pe care îi încasa compania erau blocaţi pe un cont special în Belgia, la cererea firmei „Komstroy”.
Vezi și aceste știri

EconomClass | Rata dobânzii. De ce creditele devin mai scumpe și sunt oare justificate acțiunile Băncii Naționale?

În atenția partidelor politice. CEC a stabilit termenul limită de prezentare a rapoartelor financiare pentru prima jumătate a acestui an
