Guantanamo: Trump se opune oricărui nou transfer de deținuți de la închisoarea militară americană spre alte țări

Guantanamo: Trump se opune oricărui nou transfer de deținuți de la închisoarea militară americană spre alte țări

Președintele ales al SUA, Donald Trump, s-a pronunțat marți împotriva oricărui nou transfer de deținuți de la controversata închisoare militară americană din Guantanamo spre alte țări, avertizând asupra indivizilor „periculoși”, transmite AFP, citat de agerpres.ro.

„Aceștia sunt oameni extrem de periculoși, ei nu ar trebui să se poată întoarce pe câmpul de luptă”, a arătat, pe Twitter, Trump, care în campanie și-a afișat dorința de a menține deschisă închisoarea.

...

Publicitate

Potrivit New York Times, Casa Albă ar putea anunța curând un nou transfer de circa 20 de deținuți care ar urma să fie repartizați între Italia, Oman, Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite.

Barack Obama, care nu a reușit niciodată să ajungă la un compromis cu Congresul, nu își va ține promisiunea de a închide această închisoare care întruchipează, de-a lungul lumii, excesele SUA în lupta antiteroristă, după atentatele din 11 septembrie 2001, notează AFP.

El a redus totuși semnificativ numărul de deținuți care se găsesc acolo. Când și-a început mandatul în ianuarie 2009, erau închise 242 de persoane, astăzi mai sunt 59.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal