VIDEO. Interviu cu Tom Pickett, șeful companiei Ellation de la Silicon Valley: IT-ul va conduce următorii 20 de ani de progres

VIDEO. Interviu cu Tom Pickett, șeful companiei Ellation de la Silicon Valley: IT-ul va conduce următorii 20 de ani de progres
Foto: Agora.md

A lucrat zece ani la Google, a muncit în echipa Youtube, iar acum conduce o echipă de 200 de angajați în toată lumea. Vorbim de CEO al companiei Ellation, care tocmai a anunțat de achiziționarea oficiului YOPESO de la Chișinău, Tom Pickett. El a vorbit pentru Agora despe importanța achiziției făcute, ce schimbări va produce aceasta, a lăudat echipa moldovenească de ingineri software și le-a dat tinerilor IT-iști niște sfaturi de carieră.

După șapte ani de YOPESO Moldova oficiul devine, practic, Ellation Moldova. De ce ați ales Moldova și ce alte țări sau zone ați mai luat în vedere?

Tom Pickett: Am fost norocoși să începem să lucrăm cu echipa YOPESO 8-9 luni în urmă. Șeful de management al produsului de la noi a lucrat cu Simon la jobul său precedent. Noi am făcut cunoștință astfel cu YOPESO Moldova. În decursul ultimelor 6-8 luni am avut o relație minunată și suntem fericiți să anunțăm că ducem această colaborare la un nou nivel. Noi nu am cercetat o adunătură întreagă de alte piețe. Am lucrat cu această echipă și suntem foarte fericiți, făcând încă un pas.

Deci ați lucrat cu această echipă deja de aproape un an. Ați putut vedea cum e echipa moldovenească. Cum ați descri-o?

Tom Pickett: Foarte profesionistă. Cred că echipa are foarte multă experiență prin lucrul cu diferite piețe. De-a lungul timpului, ei au lucrat pentru companii din Europa, Orientul Mujlociu, SUA. De aceea ei sunt obișnuiți să comunice trecând de granițe, de fusuri orare. Echipa mai are experiență în dezvoltarea mobilă, dezvoltarea device-urilor pentru odăi și o întreagă gamă de tehnologii. Odată ce am început a lucra cu ei, ei au reușit să umple mai multe goluri pe care noi le-am avut ca companie și a fost o experiență foarte bună.

Trebuie să spun că echipa YOPESO este mult mai mare decât echipa din San Francisco. Vedeți o „explozie” de productivitate după această achiziție?

Sper și eu! Avem o echipă minunată de ingineri în San Francisco, dar la Silicon Valley e o competiție foarte mare, niciodată nu sunt destui ingineri, noi continuăm să angajăm în San Francisco. Dar avem un plan de acțiuni foarte agresiv și vrem să mărim esențial echipa noastră de ingineri. De aceea asta a fost o oportunitate de a ne alege cu 100 de oameni și asta mai mult decât dublează numărul de oameni în echipa noastră. De aceea, da, noi sperăm să vedem îmbunătățiri semnificative la capitolul productivitate.

Trebuie să vă citez la un anumit aspect. Pentru revista Forbes ați menționat „Ca parte a eforturilor de restructurare a companiei, a trebuit să facem niște schimbări complicate dar necesare, la Ellation. Ne-am despărțit de 17 angajați”. A fost o decizie dificilă? Și înseamnă oare asta că menținerea costurilor e diferită pentru echipa moldoveneasă și americană?

A trebuit să facem o alegere dificilă odată ce am decis să facem achiziția aici în Moldova. Noi aveam 100 de oameni aici în Moldova și echipă deja existentă în San Francisco. Unul dintre lucrurile de care voiam să ne asigurăm era că dacă aducem 100 de ingineri noi să putem să îi facem posesori a unei părți a produselor noastre. Și pentru a face asta trebuia să mutăm o anumită parte a lucrului din San Francisco în Moldova. Ca parte a acestui proces a trebuit să ne despărțim de un număr de oameni. A fost un lucru foarte greu de făcut, dar așa cum noi căutam să optimizăm dimensiunile inginerești în San Francisco și Moldova, asta s-a dovedit cea mai optimă soluție pentru a ne putea alinia la ceea ce construim în ambele locații.

Bine, dar financiar cum funcționează această decizie? Sunt curioasă cum sunt plătiți programatorii aici versus în San Francisco.

Desigur, este mult mai ieftin aici în Moldova. Silicon Valley este foarte scumpă pentru ingineri, este o piață foarte competitivă. Motivul pentru care a făcut asta a fost să aducem o cantitate semnificativă de noi capacități, nouă forță de muncă. Vrem să construim o capacitate puternică și aici, și în San Francisco, iar combinația dintre cele două ne va duce la cel mai bun rezultat.

Ellation are trei branduri: Crunchyroll, VRV și Creativebug, servicii în bază de abonament. Aceste servicii vor fi disponibile în Moldova și credeți că aveți la noi un public țintă bine-definit pentru aceste produse? Can we say now that Ellation Services are gonna be made in Moldova?

Cea mai mare parte a ceea ce producem este serviciul Crunchyroll care oferă desenele animate japoneze restului lumii. Asta include America de Nord, America de Sud, Europa, Orientul Mijlociu... Crunchyroll este disponibil în Moldova așa că dacă sunteți fan anime, trebuie numaidecât să încercați. Al doilea produs al nostru este VRV, o continuare a modelului Crunchyroll, dar este disponibil doar în SUA deocamdată, fiindcă abia l-am lansat în noiembrie. Anticipăm că vom duce acest produs către alte piețe în timp. Dar va fi, probabil, ceva similar Netflix: au început în SUA și au lasat piețe adiționale, ulterior deschizând serviciul pentru majoritatea piețelor.

Cum pot moldovenii să achiziționeze aceste produse?

Crunchyroll este disponibil pe internet, puteți accesa crunchyroll.com sau prin Android și iOS. E disponibil pe aproape orice device. Dacă aveți un televizor Apple, Roku, Playstation, Xbox, ChromeCast - noi am făcut acest serviciu disponibil pe larg.

Sectorul IT în Moldova încă se dezvoltă, dar tot mai mulți tineri caută un job în IT. Vă rog, transmiteți un mesaj tinerii generații care aspiră la o carieră în IT și pentru programatori pasionați care s-ar putea regăsi chiar și în Ellation.

Eu vin de la Silicon Valley - regele tehnologiilor. Când totul se îndreaptă către industrie, tehnologia devine o parte tot mai mare a oricărui business. Sincer vorbind, nu sunt destui ingineri în lume care să facă toate lucrurile care trebuie făcute. E o oportunitate fantastică de a studia ingineria, informatica... Sunt salarii foarte bune care urmează a fi disponibile în acest domeniu și eu cred că asta va fi ceea ce va conduce următorii 20 de ani de progres în lume.

Dragă cititor,

Mii de oameni ne citesc în aceste zile în căutarea informațiilor, răspunsurilor și a unui fir de speranță. Iar noi lucrăm ca să asigurăm un jurnalism responsabil care să ne ajute pe fiecare dintre noi să înțelegem mai bine tot ce se întâmplă în jurul nostru și să ne unească în aceste timpuri complicate.

Ce putem face noi acum, este să te informăm corect, din surse verificate. Când nu știi pe cine să crezi, vezi ce scrie AGORA.
Fiecare contribuție din partea cititorilor este valoroasă pentru activitatea redacției. Susține-ne cu un abonament de membru. Mulțumim

Vezi și aceste știri
Moldovenii au puține șanse să afle de ce anumiți judecători sau procurori au picat evaluarea comisiei pre-vetting. Motivul, explicat de președintele instituției: „E regretabil”

Moldovenii au puține șanse să afle de ce anumiți judecători sau procurori au picat evaluarea comisiei pre-vetting. Motivul, explicat de președintele instituției: „E regretabil”

Cât te costă să îți încarci bateria telefonului mobil pe parcursul unui an

Cât te costă să îți încarci bateria telefonului mobil pe parcursul unui an

Vadim Ceban: Începând cu 4 decembrie, Moldovagaz va achiziționa gaze naturale din două surse

Vadim Ceban: Începând cu 4 decembrie, Moldovagaz va achiziționa gaze naturale din două surse

Advertoriale
Bucătarii din Moldova au câștigat Cupa de Aur, la Campionatul Mondial de Gastronomie

Bucătarii din Moldova au câștigat Cupa de Aur, la Campionatul Mondial de Gastronomie

Nikos Vertis este pregătit să încânte Moldova în concertul său live (VIDEO)

Nikos Vertis este pregătit să încânte Moldova în concertul său live (VIDEO)

Mii de copii din toată Republica au fost informați despre regulile de circulație rutieră

Mii de copii din toată Republica au fost informați despre regulile de circulație rutieră

EMISIUNI
 • DESCIFRAT| Strategia Securității Alimentare 2023-2030: Ce capacitate are R. Moldova să-și acopere necesarul de produse de bază, ce importăm și cum ne afectează crizele (VIDEO)
  DESCIFRAT| Strategia Securității Alimentare 2023-2030: Ce capacitate are R. Moldova să-și acopere necesarul de produse de bază, ce importăm și cum ne afectează crizele (VIDEO)
 • PROFESIONIȘTII| Pictor: „Artistul poate și trebuie să nu fie flămând și sărac” (VIDEO)
 • PROFESIONIȘTII | Activist civic: „Există stereotipurile că tot ce fac oamenii din ONG-uri, fac doar pentru bani. Acei oameni nu sunt activiști civici” (VIDEO)
 • Prepare for Future #11, Marcela Lefter - Viitorul energetic al Moldovei și al întregii planete
 • Moldova, I am back! | Alina Perju, tânăra care a revenit din Franța pentru a îmbunătăți viața sătenilor din sudul țării
Cele mai populare
 • 1
  România a început exportul de gaze către Republica Moldova prin conducta Iaşi-Ungheni
 • 2
  Energocom a semnat contractul de livrare a energiei electrice cu MGRES pentru decembrie. Spînu: „Cetățenii vor plăti mai puțin”
 • 3
  Peste 40 de mii de gospodării vor primi compensații mai mari. CSE a ajustat criteriile de atribuire a gradului de vulnerabilitate
 • 4
  Igor Dodon, depistat cu o avere nejustificată de peste un milion de lei. Ce riscă fostul președinte (DOC)
Canalul nostru de pe YouTube
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.