
Delegația PSRM la Phenian a oferit un dar liderului nord-coreean
Delegația Partidului Socialiștilor, în frunte cu deputatul Grigore Novac, a oferit un cadou liderului nord-coreean, Kim Jong Un, în cadrul vizitei socialiștilor la Phenian cu ocazia „Zilei Soarelui”, scrie rodong.rep.kp.
・
„Respectabilul lider suprem Kim Jong Un a primit un dar de la Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, cu ocazia „Zilei Soarelui”.
Cadoul a fost înmânat duminică de către Grigore Novac lui Ri Su Yong, membrul Biroului Politic și vicepreședinte al Comitetului Central al Partidului Muncitoresc al Coreei de Nord”, scrie sursa citată.
Publicația însă nu precizează despre ce dar este vorba, iar cu Grigore Novac nu am reușit să vorbim, pentru că încă nu a revenit în R. Moldova. Serviciul de presă al formațiunii ne-a comunicat că zborul deputatului socialist a fost amânat.
Delegația moldovenească a avut și o întrevedere cu președintele Parlamentulului din Coreea de Nord, Kim Yong Nam.
Amintim că sâmbătă, autoritățile nord-coreene au organizat o festivitate amplă cu paradă militară dedicată împlinirii a 105 ani de la nașterea „liderului suprem” nord-coreean, Kim Il Sung. Sărbătoarea mai este denumită „Ziua Soarelui”.