Plahotniuc renunță la Canal 2 și Canal 3. Posturile TV trec la un consilier de-al său

Plahotniuc renunță la Canal 2 și Canal 3. Posturile TV trec la un consilier de-al său

Posturile TV Canal 2 și Canal 3, care aparțin liderului PD Vlad Plahotniuc, au trecut în posesia consilierului lui Plahotniuc, Oleg Cristal. Decizia de cesiune a acestor două posturi a fost luată la ședința CCA. Astfel, oficial, în posesia lui Plahotniuc rămân Prime TV și Publika TV, dar și două posturi radio, scrie newsmaker.md.

Posturile TV Canal 2 și Canal 3 au trecut în posesia companiei TELESTAR MEDIA. Propunerea de cesiune a fost făcută de deja fostul președinte al CCA, Dinu Ciocan, în debutul ședinței.

Directorul și managerul TELESTAR MEDIA, Oleg Cristal, a muncit director al departamentului știri al Publika TV, după care a devenit redactor șef al GMG, unde a lucrat până la finele acestui an.

Acum, Cristal este consilierul lui Vlad Plahotniuc. El a refuzat să ofere declarații pentru Newsmaker. „Adresați întrebări provocatoare, dragă coleg”, i-a spus el sursei citate.

Compania TELESTAR MEDIA a fost fondată doar două săptămâni în urmă, iar adresa sa juridică este Ghioceilor 1, tot acolo unde au adresa juridică și alte media ale lui Plahotniuc.

Amintim că potrivit ultimei modificări la Codul Audiovizualului, un singur om nu poate fi acționar majoritar în mai multe de patru canale media (două posturi TV și două posturi radio).

Publicitate

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal