În semn de protest față de arestul lui Dorin Chirtoacă și odată cu trecerea în opoziție, toți miniștrii liberali și adjuncții lor își vor da demisia luni, pe 29 mai. Anunțul a fost făcut de liderul formațiunii, Mihai Ghimpu.
„Toți miniștrii și viceminiștrii PL vor demisiona luni, in corpore. Măcar o zi să rămână toate ministere fără conducere. Să procedăm și noi așa cum au decapitat ei primăria”, a spus Mihai Ghimpu la emisiunea „În profunzime” la ProTV.
Amintim că PL a intrat în actualul Guvern cu cinci membri: vicepremierul Gheorghe Brega, ministrul Educației, Corina Fusu, ministrul Mediului, Valeriu Munteanu, ministrul Apărării, Anatol Șalaru și ministrul Transporturilor și Infrastructurii Drumurilor, Iurie Chiriniuc. Ultimii doi nu mai fac parte din actualul Executiv, după ce Șalaru a fost demis prin decretul lui Igor Dodon, iar Chirinciuc a fost reținut într-un dosar de corupție.
Totodată, potrivit premierului Pavel Filip, până la reformarea Guvernului nu vor fi numiți alți miniștri.
Vezi și aceste știri

Au cauzat un prejudiciu de aproape 11 milioane lei. Administratorul și contabila unei companii, trimiși pe banca acuzaților

Numărul victimelor exploziei din piața Surmalu din Erevan a ajuns la 16 morți

Tauber, adusă de mascați la Judecătoria Chișinău. Magistrații urmează să decidă dacă deputata rămâne în arest preventiv (VIDEO)
Advertoriale

Ești pasionat de IT și vrei să crești în acest domeniu? Înscrie-te la Academia IT de la maib (VIDEO)

Toate inovațiile gândite în favoarea clientului la sucursala maib din inima Chișinăului
