Potrivit creatorilor acestei tehnologii, instalația Climeworks din Hinwil, Elveția va capta 900 de tone de dioxid de carbon în fiecare an. Inițial, el poate fi utilizat pentru cultivarea plantelor în sere. Climeworks speră că, în viitor, dioxidul de carbon va putea fi folosit și pentru producerea băuturilor carbogazoase și a unor tipuri de combustibil.
Pentru a atinge scopul de captare a 1% din emisiile anuale de carbon la nivel global, ar trebui să fie construite 250 000 de instalații de captare similare.
Un studiu citat de Business Insider arată că, în următorii 22 de ani, concentrația de dioxid de carbon va spori până la punctul în care creșterea temperaturii globale cu două grade Celsius va deveni inevitabilă. Savanții consideră că acest nivel de încălzire globală este periculos, iar scopul Acordului de la Paris privind schimbările climatice e să oprească procesul de încălzire înainte de a atinge această limită.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.

