TOP. Cine sunt 100 cei mai populari moldoveni de pe Instagram

TOP. Cine sunt 100 cei mai populari moldoveni de pe Instagram
Foto: Daniela Donici

Rețeaua de photo-sharing Instagram a atins cifra de 350.000 de utilizatori din Moldova. Doar în prima jumătate a acestui an au fost create 100.000 conturi noi, iar în 2018 cifra ar putea depăși cu ușurință jumătate de milion. Cu această ocazie, agenția Gramatic a elaborat un top al celor mai populari 100 de instagrammeri din R. Moldova, care au împreună peste 5,5 mln. de urmăritori:

Prima în top este modelul de origine moldoveană, Xenia Deli, care are 785.000 de followeri. Pe locul doi este Carlas Dreams, care în scurt timp ar putea depăși jumătate de milion de fani, iar top-3 este încheiat de fotograful moldovean Iurie Belegurschi.   Topul îi enumeră pe cei mai populari moldoveni, însă printre followerii lor nu neapărat sunt doar cetățeni din R. Moldova. Managerul departamentului Social Media al companiei AdCenter și moderatoarea emisiunii DigitalMust, Daniela Donici, consideră că topul ar arăta diferit dacă ar fi luați în considerare doar urmăritorii din R. Moldova.   „Există Instagrammeri care provin din Moldova dar sunt populari peste hotare, bunăoară Doina Ciobanu, care în mai multe interviuri a vorbit despre focusul său pe piața din Marea Britanie. Același lucru se referă și la Carlas Dreams, artistul care a devenit viral și popular după ce a pătruns pe piața din România. Este important să se facă diferența, mai ales pentru brandurile care vor să conlucreze cu instagrammerii, care e audiența instagrammerului într-o zonă în care se dorește a avea impact o campanie/postare. Este bine să ne mândrim cu userii de Instagram care provin din Moldova, dar trebuie să-i și întrebăm ce audiență au din Moldova, ca să ne apucăm să lucrăm cu ei și să-i includem în topuri. Fiindcă după audiența din Moldova, pozițiile celor din top ar putea fi totul altele”, consideră Daniela Donici.    Topul realizat de Gramatic îl puteți vedea mai jos:   
PRENUME, NUME  NICKNAME FOLLOWERS 1. Xenia Deli xeniadeli 785.000 2. Carla’s Dreams carlasdreams 410.000 3. Iurie Belegurschi iuriebelegurschi 400.000 4. Ilie Bivol ilies_vlogs 395.000 5. Dan Balan danbalan_official 368.000 6. Doina Ciobanu doina 278.000 7. Katy Black katyblack_official 154.000 8. Iuliana Beregoi iulianaberegoiofficial 146.000 9. Andrew Rayel andrew_rayel 116.000 10. Jad Chukri jad.chukri 108.000 11. Roman Tataru romantataru 93.300 12. Jessy Bivol jessy_bivol 80.900 13. Nicoleta Buru reinventyourself 80.500 14. Cristina Gheiceanu cristinagheiceanu 67.800 15. Mihai mihay_photography 66.800 16. Cristina Surdu cristinasurdu 56.900 17. Olya Novacovsky olenyka 56.000 18. Alex Spatari spatari 56.000 19. Ksiusha Pocitarenco ksiusha_pocitarenco 52.000 20. Edric edricphotography 50.600 21. Ionel Istrati ionelistrati 48.900 22. Costel Pocitarenco costel_pocitarenco 48.200 23. Angelina Polikarpova angelpolikarpova 47.100 25. Victor Stăvilă victorstavila 46.000 26. Ana Ciorici anaciorici 42.600 27. Vova Malostev malostev 40.400 28. Colea Pocitarenco koleapocitarenco 40.200 29. Arsenium arsenium_official 40.100 30. Vlada Bernevec vlada_bbb 37.800 31. Anastasia Fotachi anastasia_fotachi 37.600 32. Igor Dm igor_dm777 37.400 33. Lilia Ojovan liliaojovan 35.800 34. Julia Rodnitchi juliasika 32.500 35. Cristina Moldovanu crismoldovanu 31.500 36. Tany Vander tanyvander 30.300 37. Varvara Oprea varvaraoprea 29.500 38. Ruxandra Ghimp ruxyghimp 28.100 39. Катя Паркер parkerrr06 27.900 40. Lisenco Alina lisencoa 27.600 41. Daniela Marin dannielamarin 26.200 42. Ira Evora iraevora 26.100 43. Nata Albot nataalbot 25.900 44. Daniela Culev theflavourstyle 24.400 45. Dana Bivol danabivol 23.800 46. The Motans themotans 23.000 47. Sandra Dodon sandradodon 21.600 48. Madalina Stratan madalinastratan 21.600 49. Michelle Tronciu michelletronciu 21.100 50. Iulian Lungu i.lungu_photography 20.800 51. Ana Irina ana__irina 20.600 52. Mariana Stingaci marianastingaci 20.500 53. Diana Brescan dianabrescan_77 20.500 54. Catherine Graham caterinegraham 20.200 55. Olivia Manoli oliviamanoli 20.200 56. Anna Paciu anna.paciu 19.500 57. Renato Usatii usatii.renato 19.500 58. Felicia Sirbu felicia_k1 18.900 59. Rodica Rusu rodicarusu_ 18.700 60. Guzun Christian guzunchristian 18.600 61. Stas Oxanii stasox 18.300 62. George Secrieru george_secrieru 17.900 63. Sunstroke Project sunstrokeproject 17.800 64. Olia Tira oliatira 17.500 65. Dana Burlac danaburlac 17.400 66. Kristina Osipov kristinaosipov 17.100 67. Lilia Pocitarenco lilia_pocitarenco 17.100 68. Katerina muse_on_fire 17.000 69. Renata Calmis renata_calmis 16.800 70. Ḿiro Iacovlev im.miroslaw 16.700 71. Mihaela Berdaga berdaga.mihaela 16.200 72. Nastya Ciolaku nastya.myr 16.100 73. Ilinca Costru ilincailinca 15.600 74. Alexandrina Turcan alexandrina_turcan 15.600 75. Aliona Sweetface alionasweetface 15.500 76. Stela Roman stela_roman 15.400 77. Danu Cusnir danu_cusnir 15.300 78. Andrei Curăraru kurararu 15.200 79. Eva Elena evas_diary 15.100 80. Svetlana Stanchevici svetlana_stanchevici 14.600 81. Igor Dodon dodon_igor 14.300 82. Dana Danilov danilovdana 13.900 83. Vlada Samoilenko samoilenco1 13.700 84. Margarita itismargarita 13.600 85. Irina Negara irinanegara 13.500 86. Lera lera.013 13.300 87. Alina Grumeza grumi_009 13.300 88. Olia Stepanenco oliastepanenco 12.900 89. Alina Kirchiu alinaalien 12.900 90. Cristina Evtodii cristinaevtodii 12.900 91. Daniela Caraiman danielacaraiman 12.500 92. Irina Albu albuirenne 12.300 93. Karizma karizma_one 12.200 94. Olga Manciu olga_manciu 12.000 95. Vita Mirzac vita.mirzac 11.800 96. Dara dara_official 11.700 97. Doina Popa doinapopa 11.500 98. Cristina redlipsblondhair 11.300 99. Sandu Lupascu sandulupascu 11.000 100. Dia Moraru diamoraru 11.000

Avem puterea să ne ajutăm unii pe ceilalți….

Dacă și tu crezi că ceea ce citești pe acest site sunt informații importante, atunci susține munca redacției AGORA cu un abonament digital ca să devină mai bună, să facă știri deosebite, interviuri mai interesante, articole și povești care să te facă să vrei să le recitești și să le distribui prietenilor tăi.

Mai mult, răsplătim fiecare abonat cu un set de produse locale, împachetate cu dragoste de echipa de la From the Heart Shop, astfel contribuim împreună la promovarea produselor de-acasă, din Moldova.

Devino de astăzi Susținător, Fan sau Ambasador AGORA

Vezi și aceste știri
1.505 cazuri noi de infectare și 41 de decese provocate de COVID-19

1.505 cazuri noi de infectare și 41 de decese provocate de COVID-19

Elizaveta Breahnă, numită directoare interimară la Oficiul Național al Viei și Vinului a fost numită

Elizaveta Breahnă, numită directoare interimară la Oficiul Național al Viei și Vinului a fost numită

Pacienții vor primi gratuit o parte din medicamentele din lista celor compensate

Pacienții vor primi gratuit o parte din medicamentele din lista celor compensate

Advertoriale
La Microinvest, datele tale personale sunt în siguranță, la fel ca într-un safeu

La Microinvest, datele tale personale sunt în siguranță, la fel ca într-un safeu

Victoriabank susține oamenii de cultură prin acordarea unui sprijin financiar Teatrului Geneza Art din Chișinău

Victoriabank susține oamenii de cultură prin acordarea unui sprijin financiar Teatrului Geneza Art din Chișinău

Echipa de fotbal maib - în TOP 5 cele mai bune echipe de la EURO Business Cup (FOTO)

Echipa de fotbal maib - în TOP 5 cele mai bune echipe de la EURO Business Cup (FOTO)

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
  • Oameni ca tine: Creatorul de zâmbete (VIDEO)
    Oameni ca tine: Creatorul de zâmbete (VIDEO)
  • Oameni ca tine | Un cuplu de la Ialoveni a pus pe roate o afacere creativă: „În dragoste și în business toate căile sunt bune”
  • Podcastul „Bilet în Parlament”: Tărț la PAS. Analizăm promisiunile noii majorități parlamentare și cât de reale sunt acestea (AUDIO)
  • Podcastul „Bilet în Parlament”: Viața de deputat, între glamour și birocrație. Discuție cu fostul parlamentar Vadim Pistrinciuc (AUDIO)
  • De la 11, cu Veaceslav Platon despre promisiunile electorale ale lui Veaceslav Valico
Cele mai populare
  • 1
    Moldova a cumpărat un milion de metri cubi de gaze naturale de la compania poloneză PGNiG
  • 2
    Cât costă gazul din Polonia? Gavrilița: Este considerat un secret comercial
  • 3
    Gavrilița despre acordul Moldova-Ucraina privind 700 milioane de metri cubi de gaz: Este o știre falsă
  • 4
    Activitatea directorului Moldovagaz ar putea fi evaluată
Canalul nostru de pe YouTube
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.