Prețul de comercializare a benzinei și motorinei continuă să scadă

Prețul de comercializare a benzinei și motorinei continuă să scadă

Din 28 iunie 2017 prețul maxim de comercializare cu amănuntul al benzinei Premium-95 se va micșora cu peste 50 de bani pentru un litru, iar cel a motorinei cu mai mult de 30 de bani.

Pe 14 iunie 2017 ANRE a stabilit prețuri plafon de comercializare a benzinei Premium-95 și a motorinei care erau cu 57 și respectiv 73 de bani mai mici față de cele stabilite anterior. În perioada 8 Iunie 2017 - 11 Iulie 2017 prețul maxim de comercializare a carburanților continuă să scadă.

Astfel, în următoarele două săptămâni benzina Premium-95 va fi comercializată la benzinării cu un preț maxim de 16,02 lei/litru sau cu 55 de bani mai puțin față de prețul maxim de comercializare stabilit anterior.

Prețul maxim de comercializare al motorinei va coborî sub 14 lei și va constitui 13,61 lei/litru sau cu 35 de bani mai puțin față de plafonul maxim stabilit de ANRE în perioada precedentă.Plafonul maxim de comercializare a carburanților are la bază cotațiile Platts, costurile de tranzacționare aferente operațiunii de import, cele de transport, asigurare, accizele, TVA, precum și marja comercială specifică.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.