
Fostul șef Apă-Canal Chișinău, demis după un scandal, a „migrat” la Chișinău-Gaz
Fostul director al întreprinderii municipale Apă-Canal Chișinău, Constantin Becciev, și-a început slujba la Chișinău-Gaz, scrie Realitatea.md. Acesta va activa în calitate de inginer-șef al întreprinderii, iar informația a fost confirmată chiar de Becciev.
・
Sub conducerea lui Becciev, Apă-Canal Chișinău a fost implicată în achiziții de sute de mii de lei, la începutul lunii august 2016. Edilul Capitalei, Dorin Chirtoacă, l-a mustrat pe Becciev pentru cheltuieli nejustificate, dar și pentru că trei întreprinderi care prestează servicii către Apă Canal o au drept acționar pe fiica lui Becciev.
În luna februarie a acestui an, judecătorii au decis că acesta a fost demis ilegal și a fost repus în funcție. Mai mult, acesta urma să încaseze 33.966 de lei cu titlu de compensație pentru prejudiciul moral, dar și 10.000 de lei - cheltuieli pentru asistență juridică. Ulterior, însă, Becciev a fost suspendat, din nou, din funcție la cererea procurorilor, iar la începutul lunii iunie i s-a dat din nou dreptate la Curtea de Apel.
Acum la șefia Apă-Canal Chișinău se află Veronica Herța.