
Lupu, despre declarațiile lui Rogozin la adresa lui Plahotniuc: „A redus-o la o luptă interpersonală”
Fostul lider PDM Marian Lupu a comentat, într-un interviu pentru Europa Liberă, declarațiile făcute de vicepremierul rus, Dmitrii Rogozin, după ce a fost declarat persona non grata în Republica Moldova și despre implicarea actualului lider PD, Vlad Plahotniuc, în această decizie.
・
Rogozin declara anterior că s-a răzbunat Vlad Plahotniuc, pentru că într-un interviu declarase că liderul PDM are cetățenia rusă.
„N-o face întâmplător nici domnul Rogozin, că are și el inteligență și simț politic. Tot ce s-a întâmplat, domnul Rogozin a preferat să spună că, uite, domnul Plahotniuc s-a răzbunat sau este o luptă. A redus-o la o luptă interpersonală și a venit din nou să spună că, uite, oligarhii ce fac și cum fac. De ce?”, s-a întrebat Lupu.
Întrebat despre gruparea mafiotă din care ar face parte Plahotniuc, deputatul a declarat că astfel Rogozin ar fi dorit să evite anumite discuții.
„...Fiindcă a dorit să evite, de fapt, discuțiile și argumentele care sunt foarte urâte pentru el. Ce faci tu? Tu vii într-o țară, tu ești la bază, inițiezi o serbare de 25 de ani. Apropo, n-ai făcut-o cinci ani în urmă, n-ai făcut-o nici zece, nici 15, niciodată. Tu lezezi demnitatea oamenilor”