Sportivii moldoveni au luat 5 medalii la Campionatului Mondial de Muaythai pentru juniori

Sportivii moldoveni au luat 5 medalii la Campionatului Mondial de Muaythai pentru juniori

Tinerii sportivi moldoveni au avut o evoluție excelentă la Campionatului Mondial de Muaythai rezervat juniorilor. Aceștia au reușit să cucerească două medalii de aur și trei de argint.

În perioada 3-8 august 2017 în Thialanda a avut loc Campionatului Mondial de Muaythai rezervat juniorilor.

Țara noastră a fost reprezentată de șase sportivi și doi antrenori.

Publicitate

Rezultatul a fost unul favorabil pentru sportivii noștri care au reușit să cucerească două medalii de aur, teri de argint, precum și titlul „Rising Star”.

În clasamentul pe echipe Moldova s-a plasat pe locul 7 din 96 de țări care au participat la aceste competiții.

„Acest fapt se datorează faptului că echipele din top 10 au fost mult mai numeroase. În total, la competiție au participat 778 de sportivi. Aș vrea să mulțumesc antrenorilor care au pregătit luptători de așa nivel și s-au mobilizat pentru a atrage finanțare suplimentară, fapt ce a permis participarea cu un lot mai numeros decât se planifica inițial”, a declarat Artur Grosu, președintele Federației Naționale de box thailandez Muaythai din R. Moldova.

Unul din antrenorii echipei menționează că sportivii noștri au dat dovadă de calități excepționale.

„Vreau să mulțumesc sportivilor că au dat dovadă de caracter. Nici sportivii maturi nu au așa calități pe care le au acești tineri. Aș vreau și eu să fiu ca ei. Acești tineri sportivi au o dăruință de sine enormă, o dorință de a câștiga și de a fi cei mai buni din lume. Ei fac mult mai mult pentru imaginea R. Moldova decât toți diplomații luați împreună. Ei duc drapelul și faima țării peste hotarele țării”, a declarat antrenorul echipei de Muaythai, Andrei Grosu.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

 • Facebook
 • Instagram
 • Youtube
 • Twitter
 • Telegram
 • RSS Feed

APLICAȚIE

 • App Store
 • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
 • Mastercard
 • Visa
 • PayPal