Profitul băncilor moldovenești a crescut cu peste 160 mln lei în iunie, depășind ușor un miliard de lei

Profitul băncilor moldovenești a crescut cu peste 160 mln lei în iunie, depășind ușor un miliard de lei

La finele lunii iulie 2017 profitul băncilor licențiate din R. Moldova a constituit 1,12 miliarde lei, fiind în creștere de peste 30% față de perioada similară a anului trecut. Doar o singură bancă a raportat o reducere a profitului pe parcursul lunii iulie.

Cele 11 bănci licențiate din țara noastră au raportat un profit de 1,12 miliarde lei la finele lunii iulie 2017.

Profitul obținut de Moldova-Agroindbank, Moldindconbank, Victoriabank și Mobiasbanca în perioada ianuarie-iulie 2017 a depășit un miliard de lei.

Publicitate

Din cele 11 bănci, pe parcursul lunii iulie, doar BCR Chișinău raportează o reducere a profitului. Acesta s-a micșorat de la 12,8 la 11,62 milioane lei.

...

Comparativ cu primele șapte luni ale anului trecut (854,4 milioane lei) profitul băncilor moldovenești a fost în creștere cu circa 31%.

Pe de altă parte, Banca Națională și diverși experți atrag atenția în privința reducerii creditării și a majorării ponderii creditelor neperformante. Acest trend ar putea afecta bilanțul instituțiilor bancare.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal