„La ideea deschiderii unui birou NATO aș adăuga un bemol foarte important: nu s-a deschis oficial. Altfel spus, s-a deschis, dar n-a fost o deschidere oficială la care să fie invitați oficiali NATO, oficiali ai Republicii Moldova și din alte state, tocmai pentru a nu fi tranșant guvernul Republicii Moldova în privința asta”, a mai spus Dungaciu, un bun cunoscător al situației din R. Moldova.
Amintim că oficiul de legătură NATO urma să se deschisă în această vară la Chișinău, după ce deschiderea a fost inițial anunțată pentru luna aprilie a anului curent.
La nivel oficial nu a fost anunțată nici data deschiderii biroului NATO, nici dacă s-a deschis.
La rang înalt, cel mai aprig opozant al deschiderii biroului NATO în R. Moldova a fost președintele Igor Dodon, care a amenințat cu închiderea acestuia.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.