Precizările poliției după protestul de ieri: Organizatorii ar putea fi trași la răspundere pentru admiterea violențelor

Precizările poliției după protestul de ieri: Organizatorii ar putea fi trași la răspundere pentru admiterea violențelor

Șef-adjunctul Inspectoratului General de Poliție, Gheorghe Cavcaliuc, susține că poliția va transmite organelor abilitate informațiile și documentele cu privire la incidentele violente înregistrate în cadrul protestului de ieri pentru a examina eventualitatea sancționării organizatorilor. Cavcaliuc a făcut referință la faptul că înaintea protestului organizatorii și-au asumat responsabilitatea ca manifestația să fie una pașnică.

„Este regretabil faptul că persoanele respective vin, își asumă responsabilitatea de a petrece o măsură pașnică, dar care până la urmă degenerează în violențe. Actele vor fi transmise organelor competente pentru a examina care sunt acțiunile sau inacțiunile organizatorilor și pentru a-i trage la răspundere pentru faptul că ei ca organizatori trebuiau să asigure ca protestul să fie pașnic, dar a degenerat în unul violent. Mai mult, au pus în pericol viața și sănătate atât a polițiștilor care asigurau ordinea, cât și a participanților. Organele competente se vor expune”, a declarat Cavcalic.

Sursa a negat faptul că în timpul protestului de ieri poliția a folosit gaze lacrimogene. Referindu-se la cauza penală intentată, Cavcaliuc a menționat că în prezent în arrest este o singură persoană, care a fost reținută abia azi dimineață și nu aseară așa cum a declarant ieri liderul PPDA, Andrei Năstase.

Pe marginea protestului de ieri și a tehnicii utilizate, poliția mai investighează dacă boxele nu sunt cele raportate ca fiind furate din localitatea Cricova.

„Avem un apel telephonic primit de la primarul din Cricova că i-au fost sustrase anumite mijloace sonore. Astăzi am fost sesizați și de un cetățean să verificăm dacă boxele de la protest sunt cele de la Cricova sau nu. Acum nu pot să dau un răspuns ferm. Urmează să verificăm”, a mai adăugat Cavcaliuc.

Amintim că la protestul de ieri organizat de partidele de opoziție, momentul în care microbuzul ce transporta boxele utilizate în timpul manifestației a ajuns în fața porților de la Moldova 1 a fost calificat de oamenii legii drept un moment violent prin care s-a încercat să se forțeze cordonul de polițiști care asigura ordinea publică.

Astăzi, liderul PPDA, Andrei Năstase, care a făcut trimitere la surse din Ministerul Afacerilor Interne, a declarat că încercarea de a lipsi organizatorii protestului de sistemul de sonorizare a fost o tentativă de a enerva manifestanții, astfel încât să existe haos și iritație.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.