VIDEO. Directorul unei întreprinderi din Tighina, despre Acordul de Liber Schimb cu UE: „Nu trebuie să ne fie frică de nimic”

VIDEO. Directorul unei întreprinderi din Tighina, despre Acordul de Liber Schimb cu UE: „Nu trebuie să ne fie frică de nimic”

Pentru agenții economici din stânga Nistrului, procesul de adaptare la cerințele tehnice ale UE presupune un efort, dar acesta trebuie făcut, fiindcă posibilitățile pe care le oferă piața comunitară sunt mari. Aceasta este părerea directorului fabricii de încălțăminte „Floare”, care a vorbit despre aprofundarea relațiilor comerciale cu statele membre ale UE prin semnarea Acordului de Liber Schimb.

sursa foto: www.climate.md„Este important să le oferi (clienților europeni, n.r.) produsul de calitate, fără elemente nocive în materialele utilizate, ceea ce facem noi. Este o muncă enorma. Dar rezultatul acestei munci este prezența pe o piață cu putere mare de cumpărare, o piață competitivă, care dispunde de lichidități”, a spus directorul întreprinderii „Floare”, Boris Cucic. Vorbind despre agenții economici locali, acesta a spus „nu trebuie să ne fie frică de nimic”.

Întreprinzătorul a remarcat faptul că 40% din încălțămintea produsă de fabrica se exportă pe piața UE.

Despre experiența altor întreprinderi moldovenești în perioada de după semnarea Acordului de Liber Schimb, aflați din următoarele articole:

VIDEO. Acordul de Liber Schimb și impactul lui asupra unei vinării moldovenești: O pătrime din sticle merg în UE

VIDEO. Experiența unei companii care exportă atât pe piața UE, cât și pe cea rusească VIDEO. Ce impact a lăsat Acordul de Liber Schimb asupra activității companiei Orhei-Vit: Mărturiile directorului

VIDEO. Specialiștii moldoveni care fac cabluri auto pentru BMW, Audi, și Mercedes-Benz

VIDEO. O fabrică de haine din Moldova care exportă 80% din producție în UE

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.