Internet de mare viteză oriunde în lume? SpaceX, la primul pas de a crea o nouă rețea de comunicații globală

Internet de mare viteză oriunde în lume? SpaceX, la primul pas de a crea o nouă rețea de comunicații globală

SpaceX urmează să lanseze, sâmbătă, doi sateliți de internet la bordul rachetei Falcon 9. Potrivit TechTimes, acești sateliți vor fi mult mai aproape de suprafața pământului decât cele care actualmente se află pe orbită. 

Lansarea ar reprezinta primul pas în planul lui Elon Musk de a asigura accesul la internet pentru întreaga planetă, informează sursa.

Acum trei ani, SpaceX a anunțat despre intenția companiei de a lansa mai mult de 4 000 de sateliți pe orbită, care ar urmă să ofere accesul la internet oriunde în lume. Aparent, compania se află pe cale de a realiza acest plan, cu puțin timp după lansarea rachetei Falcon.

Potrivit sursei citate, SpaceX ar urma să folosească denumirea „Starlink” pentru această rețea de sateliți menită să asigure Internetul de mare viteză oriunde pe planeta Pământ.

Sateliții de internet care deja există se află la o distanță de peste 20 000 de kilometri de la suprafața Terei. SpaceX vrea să plaseze sateliții lor mult mai aproape, la circa 750 de mile de pământ, ceea ce ar oferi o vitează mai mare de internet.

„Ne focusăm pe crearea unui sistem global de comunicare care urmează a fi mai mare decât orice despre ce s-a vorbit până acum”, a spus directorul general al SpaceX, Elon Musk.

Potrivit lui Elon Musk, costul total al proiectului ar reprezinta 10 miliarde de dolari.

Sâmbăta, compania SpaceX va lansa doi sateliți de probă, denumiți Microsat 2a și 2b, pe orbită.

Dacă probele vor avea succes, SpaceX ar putea asigura cu internet întregul teritoriu al Statelor Unite până în 2020.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.