Studiu: 60% dintre oamenii de afaceri consideră că în Moldova este imposibil să rezolvi o problemă pe căi legale

Studiu: 60% dintre oamenii de afaceri consideră că în Moldova este imposibil să rezolvi o problemă pe căi legale

Republica Moldova este văzută pe plan extern drept  o țară „neliberă” din punct de vedere economic. Declarația a fost făcută de către expertul „IDIS Viitorul”, Veaceaslav Ioniță, în cadrul lansării raportului „Evaluarea și monitorizarea inițiativelor Guvernului Republicii Moldova în anul 2017 pentru a îmbunătăți climatul de afaceri”. Ioniță a precizat că justiția deficitară și lipsa de integritate a instituțiilor publice distrug perspectivele pozitive asupra țării noastre.

„În percepția oamenilor de afaceri, acolo unde suntem slabi, devenim și mai slabi. Lucrul acesta are un efect direct a tot ceea ce înseamnă investiției. Asta ne facem să stăm de 10 ori mai rău decât România la capitolul investiții. După noi este doar Belarus”, a declarat Veaceaslav Ioniță.

Expertul a mai adăugat că imaginea țării noastre în viziunea companiilor străine este reflectată prin intermediul cifrelor. De exemplu 70% dintre oamenii de afaceri consideră că unul dintre cele mai larg răspândite fenomene este corpupția.

„60% dintre agenții economici consideră că în Republica Moldova este imposibil să rezolvi problemele pe căi legale. Oamenii de afaceri din Moldova cred că nu vorbim atât de corupție, cât de legislație imperfectă și birocație care generează corupția. Dacă ne uităm la ceea ce întreprinde Guvernul, aparent anume cu asta vrea să lupte”, a declarat Ioniță.

Expertul este de părere Acordul de asociere este ca o foaie de parcurs care are scopul de îmbunătăți mediul de afaceri prin intermediul îndeplinirii tuturor standartelor.

„Republica Moldova are obligația de a-și ajusta standartele. Și a atins acest obiectiv. Noi considerăm că în 2017 într-adevăr s-au depus eforturi pentru a ne apropia de standartele la care trebuie să ne racordăm”, a conchis Veaceaslav Ioniță.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.