VIDEO. Năstase, Costiuc, Roșco și Apostolova au depus actele pentru înregistrarea în cursa electorală

VIDEO. Năstase, Costiuc, Roșco și Apostolova au depus actele pentru înregistrarea în cursa electorală
Foto: Agora.md

Andrei Năstase (PPDA), Vasile Costiuc (PDA), Alexandru Roșco (Casa noastră-Moldova) și Reghina Apostolova (Partidul Șor) au depus actele actele pentru a fi înregistrați în calitate de candidați la funcția de primar general al municipiului Chișinău. Aceștia au fost precedați de liberalul Valeriu Munteanu, care a depus actele încă de dimineață.

„Se poate de schimbat nu doar Chișinăul, dar și întreaga republică. În Primărie e nevoie de voință, iar la nivel de țară e nevoie de schimbarea clasei politice”, a spus Vasile Costiuc, candidatul Partidului Democrația Acasă.

„Sunt liber și independent și lucrul ăsta îl voi demonstra în campanie și eventual în Primărie. Voi aduce oameni pregătiți în Primărie. Vă prezint într-un an cel puțin 20 de oameni noi, cu aptitudini și verticalitate, o organigramă nouă, pentru că acest mastodont sovietic nu este deloc eficient”, a declarat Costiuc la Comisia Electorală Centrală (CEC).

„Am susținerea Platformei Demnitate și Adevăr, am sprijinul Partidului Acțiune și Solidaritate condus de Maia Sandu și am sprijinul exponenților societății civile și a altor forțe politice democratice, anti-oligarhice din Republica Moldova”, a declarat Andrei Năstase.

„Venim cu un program bine structurat, un program realist, pragmatic și realizabil, care va cuprinde în mod cât se poate de plenar grijile oamenilor. Ne interesează că pe baza acestui program să ridicăm nivelul de trai al fiecărui locuitor al Chișinăului, apoi din întreaga republică”, a spus liderul Partidului Platforma „Demnitate și Adevăr” la CEC.

„Ne ne vom deda arbitrarului, așa cum a făcut-o Silvia Radu, nu vom politiza instituția primăriei, așa cum au făcut-o predecesorii ei. Venim la Primărie pentru a o eficientiza, transparentiza și digitaliza.

Mă voi bate să câștig din primul tur”, a adăugat Năstase. 

„Programul nostru este unul pozitiv, optimist și mai puțin obișnuit. Punem în capul mesei societatea și poporul și toate propunerile noastre sunt axate pe interesele poporului”, a declarat Alexandru Roșco, candidatul din partea Partidului „Casa Noastră-Moldova”, venit la CEC pentru a depunde actele de înregistrare în cursa electorală.

Acesta spune că Plahotniuc are mai mulți candidați în cursa electorală pentru Chișinău și că dacă va deveni primar, va lupta cu corupția. „Este cel mai oribil rău în oraș, după părerea mea”, a adăugat el.

„Am locuit toată viața în orașul Chișinău, mulți ani am lucrat în domeniul educației. Am fost timp de 20 de ani director al unui liceu din sectorul Rîșcani. Știu foarte bine gospodăria orașului. Opt ani am fost consilier municipal de Chișinău, aproape un an am fost pretor interimar al sectorului Râșcani. Aproape trei ani am fost viceprimar al orașului Orhei”, a declarat Reghina Apostolova, candidatul din partea Partidului Șor.

Aceasta a lăudat activitatea Primăriei orașului Orhei și a declarat că orașul Orhei este lider în Republica Moldova la capitolul realizări.

„Primele sarcini sunt acelea de a îmbunătăți viața locuitorilor orașului. Îmi aduc aminte bine orașul nostru, cu flori pe bulevarde. Așa cum am făcut orașul Orhei curat, frumos și cu bunăstare, echipa noastră este gata să facă același lucru în Chișinău. Știm cum se face. Am făcut-o și suntem gata s-o facem în Chișinău”, a mai spus candidata.

Totodată, Maia Laguta și Sergiu Tofilat au solicitat listele de semnături pentru a fi înregistrați în calitate de candidați la funcția de primar general de Chișinău.

Dragă cititor,

Mii de oameni ne citesc în aceste zile în căutarea informațiilor, răspunsurilor și a unui fir de speranță. Iar noi lucrăm ca să asigurăm un jurnalism responsabil care să ne ajute pe fiecare dintre noi să înțelegem mai bine tot ce se întâmplă în jurul nostru și să ne unească în aceste timpuri complicate.

Ce putem face noi acum, este să te informăm corect, din surse verificate. Când nu știi pe cine să crezi, vezi ce scrie AGORA.
Fiecare contribuție din partea cititorilor este valoroasă pentru activitatea redacției. Susține-ne cu un abonament de membru. Mulțumim

Vezi și aceste știri
Un incendiu a izbucnit în clădirea unui liceu din sectorul Râșcani al capitalei. Trei echipaje de pompieri s-au deplasat la fața locului

Un incendiu a izbucnit în clădirea unui liceu din sectorul Râșcani al capitalei. Trei echipaje de pompieri s-au deplasat la fața locului

Luptătorul Anatolii Cervonenko, antrenat în Moldova de la începutul războiului în Ucraina, a luat aurul la Deaflympics (FOTO)

Luptătorul Anatolii Cervonenko, antrenat în Moldova de la începutul războiului în Ucraina, a luat aurul la Deaflympics (FOTO)

Socialiștii protestează în fața BNM nemulțumiți de creșterea inflației și cer demisia conducerii. Reacția băncii

Socialiștii protestează în fața BNM nemulțumiți de creșterea inflației și cer demisia conducerii. Reacția băncii

Advertoriale
EXIMBANK lansează proiectul EU4Business - 5 milioane euro pentru dezvoltarea afacerilor locale

EXIMBANK lansează proiectul EU4Business - 5 milioane euro pentru dezvoltarea afacerilor locale

Maib lansează Ediția 2 „Schimbă viteza cu maib liber” cu dublu premii: opt iPhone 13 și două automobile KIA Rio X-Line

Maib lansează Ediția 2 „Schimbă viteza cu maib liber” cu dublu premii: opt iPhone 13 și două automobile KIA Rio X-Line

Cancerul de piele poate fi prevenit. Fii în siguranță la soare. Testează-te gratuit!

Cancerul de piele poate fi prevenit. Fii în siguranță la soare. Testează-te gratuit!

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
 • Copiii știu mai bine: În căutarea jobului perfect (VIDEO)
  Copiii știu mai bine: În căutarea jobului perfect (VIDEO)
 • Moldova, I am back! | Tatiana Miron, tânăra care a decis să revină din Spania pentru a dezvolta satele din Moldova (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Liderii lumii - sup lupă (VIDEO)
 • Moldova, I am back! | Dumitru și Emanuela Ciuprina, tinerii care au schimbat Bucureștiul pe satul Lunga din Florești (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Paștele - mâncare, tradiție, mister
Cele mai populare
 • 1
  Organizatorii Eurovisionului sunt acuzați că au modificat votul României. Punctajul maxim pentru Moldova a fost atribuit Ucrainei
 • 2
  Președintele rus, Vladimir Putin, ar fi fost operat de cancer
 • 3
  Noi nemulțumiri legate de Eurovision. Directorul „Teleradio-Moldova”, indignat de faptul că juriul de la Chișinău nu a oferit niciun punct României
 • 4
  Contraofensivă demarată cu succes. În regiunea Harkiv, militarii ucraineni au ajuns la granița cu Federația Rusă
Canalul nostru de pe YouTube
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.