Proiectul 60plus.md: Unde merg cu noaptea-n cap bătrânii din troleibuze?

Proiectul 60plus.md: Unde merg cu noaptea-n cap bătrânii din troleibuze?

De-i frig, de plouă, de bate vântul, de-i marți sau vineri, în autobuzele și troleibuzele care sunt arhipline dis-de-dimineață, pe lângă studenți și angajații care se grăbesc la serviciu, întâlnim și bătrânei. Proiectul 60plus.md a decis să nu mai ghicească încotro se îndreaptă ei cu noaptea-n cap și i-a întrebat unde merg la 7 sau 8 dimineața.

Iată câteva răspunsuri:

Nila Mihailovna, 81 de ani, așteaptă troleibuzul în stația Hristo Botev

Publicitate

De obicei, dimineața merg să-mi duc nepoțelul la grădiniță. Aceasta este ocupația mea acum - să am grijă de el, să-l duc și să-l aduc de la grădiniță și să mergem la orele pregătitoare. Astăzi însă am fost să cumpăr mâncare pentru căței și mă grăbesc acasă să-i hrănesc. Iată așa ne petrecem timpul și ajungem încet-încet până la 90 de ani.

Elena, 70 de ani, se grăbește să urce în troleibuzul 2 la stația de pe strada Armenească

-Eu dimineața merg la piață. -Și vă duceți în fiecare zi? - Nu, o dată în săptămână. E clar că-s ambuteiaje și e lume multă, dar cum altfel de făcut?!

Valentina Mihailovna, 70 de ani și Ivan Dmitrievici, 77 de ani, stația de pe strada Independenței, așteaptă troleibuzul 17

Noi mergem la vilă, avem aici niștre răsad pe care trebuie să-l sădim. Acum, că a venit primăvara avem multe de lucru: să facem curat, să curățim copacii, să curățim vița-de-vie. Iarna nu prea ne ducem undeva. În schimb, primăvara și vara mergem la vilă. Ne trezim dimineața, pe la 6 deja muncim prin jurul vilei vreo două ore și după aceasta ne odihnim.

Tamara Ursu, 77 de ani, în așteptarea troleibuzului 2, stația de pe strada Armenească

Merg la Spitalul Oncologic, pentru că doar de acolo pot să-mi iau medicamentele de care am nevoie pentru tratament după operație. E așa de 13 ani, de când sunt bolnavă. Merg însă cu troleibuzul la spital o dată în lună sau o dată la două luni. Nu prea ies, pentru că mă doare foarte tare mâna. Stau mai mult acasă, în fața televiziorului. La 77 de ani, ce activitate să mai am?! Eu am învățat la școala de muzică, la acordeon și am cântat, acum însă nu pot să o mai fac.

Citiți continuarea pe 60plus.md.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal