Vântul sudic din această seară va aduce cu sine mai multe particule de praf din zona deșertului Sahara, informează meteorologii de la Universitatea din Atena.
Cantități enorme de praf vor fi transportate peste Marea Mediterană spre Europa Centrală și de Sud-Est. În Republica Moldova, cantitatea de praful adus de vânt va fi între 500 și 1000 de miligrame per metru pătrat, potrivit sursei citate.
Conform datelor Serviciului Hidrometeorologic, în această seară va bate vântul din sud-est cu o viteză de până la 20 de km pe oră.
Vezi și aceste știri

Gazul din Moldova, la fel de scump ca în Suedia. Cât costă un metru cub la vecini și în alte țări de pe continentul european

Scholz şi Macron, într-o discuție la telefon cu Putin: I-au cerut „negocieri directe serioase” cu Zelenski
