Vicepreședinte PDM, propus ambasador al RM în SUA

Vicepreședinte PDM, propus ambasador al RM în SUA

Vicepreședintele Partidului Democrat Cristina Balan a fost propusă pentru funcția de Ambasador al Republicii Moldova în Statele Unite ale Americii. Anunțul a fost făcut de președintele PDM, Vlad Plahotniuc după ședința săptămânală a formațiunii. 

Potrivit lui Plahotniuc, candidatura Cristinei Balan a fost susținută atât de conducerea formațiunii cât și de Departamentul de Stat al SUA.

„Este o persoană care cunoaște foarte bine situația în țară, obiectivele guvernării și dosarul cooperării dintre RM și SUA. Avem încredere că e va contribui consistent la dezvoltarea relațiilor dintre cele două state”, a declarat șeful democraților.

Publicitate

Cristina Balan este vicepreşedinte al PDM, având ca responsabilitate gestionarea domeniului afacerilor externe al PDM. Ea este de asemenea preşedintele Fundaţiei pentru o Democraţie Modernă. Balan a ajuns vicepreședinte al formațiunii în aprilie 2017.

Republica Moldova a rămas fără ambasador în SUA în noiembrie 2017 când Guvernul l-a rechemat din funcție pe Aureliu Ciocoi, la doar patru luni de la numire.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal