A învățat chimie de pe telefonul mobil. Povestea adolescentului sirian, acceptat la Cambridge University

A învățat chimie de pe telefonul mobil. Povestea adolescentului sirian, acceptat la Cambridge University

Pentru că părinții său nu aveau bani, un adolescent din Siria a învățat ani la rând chimie cu ajutorul unui telefonul mobil. Perseverența i-a fost răsplătită, el primind șansa de a-și face studiile la Universitatea Cambridge din Marea Britanie. Potrivit  Daily Mail Abdullah Kattineh, în vârstă de 19 ani, nu s-a oprit din studiat nici atunci când orașul său natal era bombardat.   

În urma unei campanii online de strângere de fonduri la care au contribuit sute de persoane, tânărul a ajuns să-și facă studiile în Marea Britanie.

Universitatea Cambridge i-a oferit lui Abdullah o bursă școlară în valoare de 48.000 de lire sterline.

Publicitate

Tânărul a declarat că pentru el este o onoare imensă să fie singurul student sirian care a fost admis, anul acesta, la Universitatea Cambridge.

Abdullah, un elev autodidact, şi-a dat seama că are o afinitate pentru această materie după ce s-a calificat la Olimpiada Internaţională de Chimie, în 2015.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal