Unul dintre cei mai talentați fotografi moldoveni, Valerii Corcimari, a decedat într-un tragic accident în munții italieni. În ultimii ani, Corcimari a fost fotograful președintelui Igor Dodon.
Corcimari a plecat, alături de un grup de prieteni, într-o expediție în munții din Italia. El a dispărut încă pe 20 iunie, însă prietenii săi au crezut că el caută un cadru perfect pentru fotografie.
El a postat pentru ultima dată pe Facebook pe 7 iunie. Pe pagina sa sunt postate zeci de mesaje de condoleanțe, inclusiv de la socialistul Ion Ceban.
Vezi și aceste știri

SUA ar putea menține 100.000 de soldați în Europa pentru un viitor previzibil în fața amenințării ruse

Moldova ar trebui să fie „echipată conform standardului NATO”, consideră ministra de externe a Marii Britanii
