DOC. Despre ce au vorbit Pompeo și Filip la Washington? Versiunea Departamentului de Stat al SUA și versiunea Guvernului

DOC. Despre ce au vorbit Pompeo și Filip la Washington? Versiunea Departamentului de Stat al SUA și versiunea Guvernului

Secretarul de Stat al SUA, Mike Pompeo, i-a reamintit primului ministru Pavel Filip că alegerile trebuie să reflecte voința cetățenilor fără intervenție politică, în contextul protestelor care au loc în aceste zile la Chișinău. Despre acest lucru anunță Departamentul de stat american, prin purtătorul de cuvânt, Heather Nauret. Totodată, în comunicatul de presă al Guvernului Republicii Moldova nu scrie nimic despre această declarație a lui Pompeo.

Comunicatul de presă al Guvernului Republicii Moldova și declarația oficială a Departamentului de Stat american par a fi luate din lumi paralele.

„Secretarul de Stat al SUA, Mike Pompeo, a agreat menținerea unui dialog activ cu oficialii din Republica Moldova în domeniul securității regionale”, scrie în comunicatul oficial postat pe pagina Guvernului de la Chișinău.

În comunicat nu se menționează însă nimic despre observația făcută de către șeful diplomației americane în cadrul discuției cu Filip, care s-a regăsit în rezumatul Departamentului de Stat american:

„Secretarul de Stat al SUA i-a reamintit prim-ministrului Filip că alegerile libere și corecte reprezintă o amprentă a unui guvern democratic și trebuie să reflecte voința cetățenilor țării fără intervenție politică”, scrie în document, care face referire la declarația purtătorului de cuvânt, Heather Nauert.

...

De remarcat că oficialii din Statele Unite urmăresc cu atenția ultimele evenimente de la Chișinău, legate de decizia magistraților de a nu valida rezultatele alegerilor din 3 iunie, câștigate de liderul PPDA Andrei Năstase. Inițial, Ambasada SUA a emis un comunicat în care a vorbit despre „erodarea încrederii în procesul democratic”, urmat de o altă declarație oficială, în care scrie despre ingerințele politice în justiția moldovenească.

Sâmbăta trecută, Departamentul de Stat al SUA a emis o alertă adresată cetățenilor americani care călătoresc la Chișinău, recomandându-le să aibă un comportament precaut în apropierea evenimentelor care implică aglomerări de persoane.

...

De amintit că duminica la Chișinău s-a desfășurat o manifestație de amploare, convocată după ce Judecătoria Chișinău și Curtea de Apel au decis să nu valideze rezultatele alegerilor din 3 iunie pentru șefia Capitalei. Magistrații au invocat că ambii candidați au făcut agitație electorală în ziua alegerilor.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.