Zumbreanu spune că actele mici de corupție nu trebuie cercetate în teritoriu: Toți se știu între ei

Zumbreanu spune că actele mici de corupție nu trebuie cercetate în teritoriu: Toți se știu între ei

Actele de corupție, atât mari cât și minore, trebuie cercetate centralizat. Directorul Centrului Național Anticorupție (CNA), Bogdan Zumbreanu, consideră că dacă micile acte de corupere vor fi cercetate în raioane, este riscul ca acestea să nu mai fie rezolvate pentru că toți factorii decizionali se cunosc între ei. Declarația a fost făcută pentru Radio Sputnik. 

Zumbreanu consideră că este greșită abordarea de a încerca transmiterea corupției mici în subordinea celor din teritoriu, „sub paravanul nobilei intenții de a face munca CNA-ului mai ușoară”.

„Acest lucru s-a discutat. Noi încercăm să ne prezentăm argumentele, să ne facem auziți. Atunci când cineva spune că corupția mică trebuie examinată în teritoriu, să se gândească la un lucru. Cu toți cunoaștem (aici nu fac aluzii la persoane) în ce relații se află președintele de raion cu directorul spitalului, cu șeful judecătoriei. Cum vă imaginați o investigație în acest sens? Nu suntem încă gata de acest pas”, crede Zumbreanu.

El a precizat că CNA nu răspunde de finalitatea cazurilor, ci doar identifică și documentează actele de corupție, trimițându-le procurorilor pentru a fi duse la bun sfârșit.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.