
Pierderi de milioane. Sute de tone de sfeclă de zahăr rămân pe câmp
Lipsa precipitațiilor din ultimele trei luni a avut efecte grave asupra terenurilor cultivate cu sfeclă de zahăr. În consecinţă în loc de o recoltă de 30-40 de tone la hectar prognozată la începutul verii de meteorologi şi de specialişti, agricultorii s-au ales cu pagube enorme, relatează mold-street.com.
・
Motivul este faptul că în acest an sfecla de zahăr este de o calitate proastă. Seceta a contribuit la putrezirea rădăcinoasei în sol, fapt care împiedică prelucrarea ei la fabrică. Agenții economici au găsit o soluție pentru a transporta la fabrică doar sfecla de zahăr de o mai bună calitate, apelând la ajutorul oamenilor, care aleg manual sfecla de zahăr fără impurități.
„Muncim de la orele 8:00 dimineața și până la orele 17.00. Alegem sfecla neagră și o punem și tot așa până seara. Anul acesta sfecla este foarte rea, este și neagră”, spune Ludmila Damian, citată de Drochia TV.
Cultura sfeclei de zahăr, începând cu luna septembrie, suferă un dezastru complet din cauza infestării rizocarpului cu mucegai, susține agronomul întreprinderii Agro-SZM, parte a grupului Südzucker Moldova, cel mai mare producător de zahăr.
Potrivit unor date, în raionul Drochia 50-60% din suprafețele cultivate cu sfecla de zahăr au avut de suferit în urma secetei.
Zilele trecute Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, a convocat şi o ședință de lucru a Consiliului pe filiera produsului „Sfecla de zahăr, zahăr și produse procesate” pentru a găsi soluţii la problemele cu care se confruntă producătorii de sfeclă de zahăr.
Una din soluţiile discutate este acordarea unui ajutor de stat producătorilor agricoli. Or, din cauza faptului că fabricile refuză să primească sfecla necalitativă, aceasta ar putea rămâne pe câmp, ceea ce este inadmisbilPotrivit Logos-press, agricultorii au solicitat un ajutor de 9.000 lei la hectar pentru gospodăriile care nu mai pot recolta sfecla, pentru că nimeni nu o va procesa din cauza calităţii proaste.Citește continuarea pe mold-street.com.