Președintele PAS, Maia Sandu, va încerca să strângă voturile cetățenilor din diasporă, urmând să candideze în circumscripția ce cuprinde Europa de Vest. Iar liderul Partidului Platforma DA, Andrei Năstase, va lupta la Chișinău, în circumscripția nr. 33, care cuprinde mai multe suburbii.

Valeriu Munteanu, care a părăsit recent Partidul Liberal, va concura la Orhei cu primarul Ilan Șor. La Strășeni, unde candidează și premierul Pavel Filip, își va încerca norocul secretarul general al Partidului Acțiune și Solidaritate, Igor Grosu. Va lupta cu democratul Vlad Plahotniuc, la Nisporeni, vicepreședintele PLDM, Ion Terguță.

Deputatul PL Lilian Carp își va încerca norocul la Criuleni. Alți trei deputați PLDM se numără printre candidații blocului pe circumscripții. Maria Ciobanu va concura la Telenești, Iurie Țap – la Florești, iar Grigore Cobzac – la Hâncești.

Iată lista candidaților, cu excepția a cinci circumscripții, pentru care nu au fost anunțați concurenții:

1.    Briceni – Vladimir Scutari, șeful organizației teritoriale Platforma DA, Briceni

2.    Ocnița – Remus Ciobanu, președintele organizației teritoriale Platforma DA Dondușeni

3.    Edineț – Dinu Plîngău, Președintele organizației de tineret Platforma DA

4.    Rîșcani – Tatiana Gamețchi, Președintele organizației teritoriale Platfoma DA, Rîșcani

5.    Glodeni – Rodica Nemerenco, jurnalist, Glodeni, societatea civilă

6.    Drochia – Svetlana Conea, Președintele organizației teritoriale Drochia, Platforma DA

7.    Soroca – Larisa Ungureanu, profesoară de geografie, președinta organizației teritoriale PAS Soroca

8.    Florești – Iurie Țap, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

9.    Bălți – Elena Bordeianu, vicepreședintele organizației teritoriale Platforma DA, Bălți

10.Bălți – Arina Spătaru, președintele organizației teritoriale Platfoma DA, Bălți

11.Fălești – Vasile Tataru, profesor la liceu, societatea civilă

12.Sîngerei – Oazu Nantoi, politolog, societatea civilă

13.Rezina – Sergiu Cataranciuc, profesor universitar

14.Telenești – Maria Ciobanu, deputat în parlamentul Republicii Moldova, vicepreședinte PLDM

15.Călărași – Igor Munteanu, ex-ambasador, societatea civilă

16.Ungheni – Octavian Țîcu, istoric, societatea civilă

17.Nisporeni – Ion Terguță, vicepreședinte PLDM

18.Orhei – Valeriu Munteanu, fost ministru

19.Ivancea – Mariana Cușnir, jurist

20.Strășeni – Igor Grosu, secretar General Partidul Acțiune și Solidaritate

21.Criuleni – Lilian Carp, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

22.Ialoveni – Liviu Vovc, vicepreședinte Platforma DA

23.Chișinău – Vasile Grădinaru, președintele organizației teritoriale PAS sectorul Botanica

24.Chișinău – Grigore Colun, președintele organizației teritoriale Platforma DA, Botanica

25.Chișinău – Inga Grigoriu, vicepreședinte Platformei DA

26.Chișinău – Iurie Renița, ex-ambasador

27.Chișinău – Vladimir Bolea, Președintele organizației teritoriale PAS Chișinău

28.Chișinău – Alexandru Slusari, vicepreșdinte Platforma DA

29.Chișinău – Verbițchi Ruslan, președintele organizației terotoriale Platforma DA, sectorul Rîșcani

30.Chișinău – Dan Perciun, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate

31.Chișinău – Liliana Nicolaescu Onofrei, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate

32.Chișinău, Suburbii – Mihail Popșoi, Vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate

33.Chișinău, Suburbii – Andrei Năstase, Președintele Partidului Platforma DA

34.Anenii Noi – Gheorghe Balan, judecător, societatea civilă

35.Căușeni – nu a fost anunțat candidatul

36.Ștefan Vodă – Andrei Dânga, om de afaceri, vicepreședinte al organizației teritoriale Platforma DA Ștefan Vodă

37.Răzeni – Petru Frunze, președintele organizației teritoriale PAS,

38.Hîncești – Grigore Cobzac, deputat în parlamentul Republicii Moldova

39.Hîncești – Chiril Moțpan, vicepreședinte Platforma DA

40.Cimișlia – Domnica Manole, fost judecător, societatea civilă

41.Leova –  Vladimir Putregai, primar

42.Cantemir – Constantin Boișteanu, conferențiar universitar

43.Cahul – Sergiu Tutovan, vicepreședinte al organizației teritorial Platforma DA, Cahul

44.Taraclia – nu a fost anunțat candidatul

45.UTAG, Comrat – nu a fost anunțat candidatul

46.UTAG, Ceadîr-Lunga – nu a fost anunțat candidatul

47.Transnistria, Camenca, Rîbnița, Dubăsari – Ion Iovcev, director de liceu

48.Transnistria, Tiraspol, Bender – nu a fost anunțat candidatul

49.Diaspora la est de RM –  Dorian Frăsâneanu, masterand

50.Diaspora la vest de RM – Maia Sandu, președintele Partidului Acțiune și Solidaritate

51.Diaspora SUA/Canada – Dumitru Alaiba, activist civic