Simona Halep a pierdut finala de la Doha. Sportiva româncă a primit îngrijiri medicale

Simona Halep nu a reuşit să câştige primul trofeu din noul sezon. Ajunsă în finala turneului de la Doha, numărul doi WTA (asociaţia mondială a jucătoarelor profesioniste de tenis)  a pierdut în trei seturi în faţa jucătoarei din Belgia, Elise Mertens (23 de ani, nr. 21 WTA), scor 6-3, 4-6, 3-6, după două ore şi şase minute de joc, transmite Mediafax.ro.

În rimul set, după un game foarte lung, numărul 2 WTA a câştigat pe serviciul adversarei. Elise Mertens a profitat de serviciul mai slab al Simonei şi a adus egalarea, 1-1. Halep a reuşit să facă 3-1, însă Bertens a egalat din nou, 3-3. De la acest scor, jucătoarea din Constanţa nu a mai pierdut niciun game şi a câştigat primul set, 6-3.

În actul secund Simona a continuat să câştige. A luat primele două game-uri, dar Bertens a reuşit să îşi revină, scor 2-1. Cele două au mers umăr la umăr până la 4-4, ca mai apoi adversara din Belgia să tranșeze setul, după ce s-a impus cu 6-4.

Setul decisivul a început prost pentru Simona, iar Bertens a luat două game-uri la rând. Simona a egalat la 2-2, iar meciul a continuat să fie unul strâns. Numărul 21 WTA, în vârstă de 23 de ani, a fost mai puternică în picioare, a profitat de greşelile fostului lider mondial şi a câştigat partida cu scorul de 6-3.

Finala de la Doha este a opta pierdută de Simona Halep, în setul decisiv, din cele 14 disputate. Halep a avut nevoie de îngrijiri medicale. Astfel, în pauza dintre seturi, Simona a chemat medicul turneului, care i-a acordat îngrijiri la piciorul drept.

Avem puterea să ne ajutăm unii pe ceilalți….

Dacă și tu crezi că ceea ce citești pe acest site sunt informații importante, atunci susține munca redacției AGORA cu un abonament digital ca să devină mai bună, să facă știri deosebite, interviuri mai interesante, articole și povești care să te facă să vrei să le recitești și să le distribui prietenilor tăi.

Mai mult, răsplătim fiecare abonat cu un set de produse locale, împachetate cu dragoste de echipa de la From the Heart Shop, astfel contribuim împreună la promovarea produselor de-acasă, din Moldova.

Devino de astăzi Susținător, Fan sau Ambasador AGORA

Vezi și aceste știri
Ucraina ne-ar putea oferi gaz pe datorie, în condițiile în care R. Moldova și Rusia nu vor ajunge la un numitor comun

Presa rusă scrie pe surse că una din condițiile rușilor e achitarea de către Chișinău a unei datorii de 700 milioane de dolari

Focul veșnic din Complexul Memorial „Eternitate” a fost reaprins

Microinvest: “Nu avem locuri VIP pentru credite - suntem corecți și respectuoși cu fiecare”

Achită cu cardul Mastercard de la maib și câștigă bilete la meciul Sheriff Tiraspol - Real Madrid

Excelează în banking, dar și la alergări. Angajații maib, pe podiumul Chișinău International Marathon (FOTO)