ANSA va percepe tarife pentru activitate. Ce reprezintă și cât costă cel mai ieftin dar și cel mai scump serviciu

ANSA va percepe tarife pentru activitate. Ce reprezintă și cât costă cel mai ieftin dar și cel mai scump serviciu

Din luna februarie, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor poate percepe tarife pentru unele servicii prestate peste hotare, scrie  bizlaw.md. Potrivit sursei citate, din luna februarie a intrat în vigoare documentul care reglementează structura cheltuielilor, modul de calculare, aplicare și ajustare a tarifelor la serviciile prestate contra plată de autoritate.

Astfel, potrivit Hotărârii, în Nomenclatorului serviciilor prestate de Agenție sunt incluse 142 de servicii care vor fi oferite contra plată. Costul acestora variază de la 3 lei per serviciu până la 1456 de lei.

Persoanele interesate vor achita 3 lei pentru servicii de expertiză sanitar-veterinară a unei carcase de găină, curcă, gâscă, iar 1.456 de lei vor achita pentru examinarea şi evaluarea fluxului tehnologic de fabricație a medicamentelor de uz veterinar, cu eliberarea, la solicitare, a certificatului de bună practică de fabricaţie.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.