UPDATE: Ziarul de Gardă transmite că instanța a admis cererea avocaților lui Vladimir Filat și a remis dosarul la Curtea Constituțională. Procesul a fost suspendat până la o hotărâre a Curții Constituționale.
Avocatul său consideră că unele prevederi ale Codului de Procedură Penală, în speță cele care țin de acțiunile procurorilor în perioada urmăririi penale, ar fi neconstituționale și a solicitat judecătorului să sesizeze Curtea Constituțională.
Știrea inițială
Potrivit TV8, Filat a fost rugat de presă să comenteze rezultatul alegerilor, dar acesta a spus că o va face după ședință.
Amintim că dosarul este examinat de un complet din trei judecători în frunte cu magistrata Geta Chistol. Fostul premier urmează să fie judecat și într-un alt dosar penal în care este învinuit de spălare de bani în proporţii deosebit de mari.
Deşi acest dosar a fost trimis în judecată la mijloc de ianuarie 2019 şi la peste un an după ce sentinţa în celălalt dosar pe numele său a devenit definitivă şi irevocabilă, datele din această cauză penală arată că ea a fost iniţiată de procurori încă în august 2015, cu două luni înainte de autodenunţul lui Şor.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.