„Când mi-am terminat mandatul, Putin mi-a permis să privatizez o vilă în suburbia Moscovei, pe șoseaua Rublyovskoe. Am vândut-o. Am mai avut un apartament în Arbat, centrul Moscovei. L-am vândut. Și o sumă de bani am pus-o în bancă, ca să am niște dividende. Iată unde-i sursa mea de viață”, declară Petru Lucinschi, cel de-al doilea președinte al Republicii Moldova, într-un interviu pentru RISE Moldova.
Petru Lucinschi a adăugat că o parte din cei 18,7 milioane de lei împrumutați i-a luat direct de la Ilan Șor, pe atunci om de afaceri:
„El vine odată la mine și-mi spune: ‘Noi cumpărăm o bancă, sunt condiții foarte urgente, trebuie până la 5% să luăm acționari. Vă propunem să deveniți acționar, iar noi peste un an de zile vindem și o să aveți un profit foarte bun, cinstit’. Nu-l bănuiesc că el a făcut cu intenție rea”.
Cât despre dosarele penale ale celor doi fii ai săi, Lucinschi și-a exprimat convingerea în absoluta nevinovăție a acestora.
Sursa citată notează că fiul mai mare, Sergiu Lucinschi, a fost condamnat în România la trei ani de închisoare cu suspendare pentru șantaj, trafic de influență și fals în declarații. Celălalt, Chiril Lucinschi, fost deputat liberal-democrat, a fost condamnat în Republica Moldova la cinci ani și jumătate de închisoare pentru spălare de bani. În ambele cazuri, sentințele nu sunt definitive.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.