Estorcau bani de la o femeie pentru a nu-i publica pozele intime pe internet. Membrii unei grupări infracționale, reținuți pentru șantaj (FOTO)

Estorcau bani de la o femeie pentru a nu-i publica pozele intime pe internet. Membrii unei grupări infracționale, reținuți pentru șantaj (FOTO)

Oamenii legii au reținut în flagrant delict doi suspecți de 35 și 37 de ani, locuitori ai Vulcăneștiului, care au primit o tranșă de 500 de euro, bani estorcați. Începând cu ianuarie 2019, unul dintre ei a stabilit o legătură virtuală cu victima prin intermediul rețelelor sociale, iar în urma schimbului de mesaje, bănuitul a obținut încrederea femeii. Suspectul a determinat victima să-i transmită imagini personale cu caracter intim. Ulterior, acesta a început să șantajeze victima, sub amenințarea postării pe rețelele de socializare a imaginilor obținute, solicitându-i transmiterea sumei de 5.500 de euro și 1000 de dolari.

Potrivit poliției, o parte din bani erau primiți în mun. Cahul de către o femeie, complice la comiterea infracțiunii.

În urma reținerii și efectuării perchezițiilor corporale și automobilului, asupra suspecților au fost depistați bani estorcați, precum și telefonul mobil folosit la estorcarea lor.

Cei doi membri ai grupului criminal organizat au fost reținuți, fiind suspectați de șantaj.

...

Bănuiții au fost reținut pentru 72 de ore. Aceștia riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 13 ani.

Investigațiile pe caz continuă, pentru stabilirea și altor eventualele victime, dar și complici la comiterea infracțiunilor.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.