Doamna Ala, o bătrânică în vârstă de 83 de ani, vine la Cantina Mobilă deja de 3 ani. Lipsește doar în zilele când este bolnavă sau iarna când este gheţuş.
A lucrat 50 de ani profesoară
A educat generaţii întregi şi şi-a dedicat viaţa pentru copii. Soarta însă i-a dat o lecție dură: propria fiică a alungat-o din casă. Acum doamna Ala locuiește la chirie, iar banii care îi rămân nu îi ajung nici pentru strictul necesar.
„Toată pensia se duce pe chirie, iar aceasta este mâncarea mea pentru toată ziua, fiindcă îmi rămâne pentru alimente 150 lei în lună. Îmi place foarte mult mâncarea de aici, iar atunci când nu ai pe nimeni lângă tine o masă caldă contează foarte mult”, spune femeia.

Zilnic la Cantina mobilă primesc un prânz cald peste 160 de bătrâni Fiecare dintre acești oameni are o poveste de viaţă plină de durere și singurătate. Masa caldă de aici, de multe ori este unica în acea zi, iar voluntarii sunt primii oameni cu care au schimbat o vorbă.
Pe 25 martie, Misiunea Socială „Diaconia” a dat start campaniei de Paşti „Masa Bucuriei”. În cadrul campaniei vor fi organizate o serie de acțiuni menite să sensibilizeze opinia publică faţă de problemele bătrânilor şi oamenilor nevoiaşi. Proiectul va culmina cu organizarea unei colecte naţionale de produse alimentare pe data de 20 aprilie, în sâmbăta Floriilor.
Posibilități de implicare:
2. Donează prânzuri calde pe e-donații sau prin intermediul terminalelor de plată MMPS și QIWI, Netto Pro, Run Pay.
Costul unui prânz la cantina mobilă este de 15 lei.
3. Pe 31 martie, donează produse alimentare în unul dintre magazinele implicate în campanie.

Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.